Port w Królewskim Lesie

0
692

Za nami kolejne spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu „Łączy nas Wisła”. Tym razem spotkaliśmy się w porcie w Królewskim Lesie, kilka kilometrów za Czerskiem, pierwszym portem w powiecie, jaki mijają spływający Wisłą.
Królewski Las to miejsce, do którego kilkadziesiąt lat temu przypływały barki z kruszywem.
Bez ingerencji w środowisko
Po nich pozostała infrastruktura nadrzeczna w postaci betonowej kei, do której mogły przybijać barki i holowniki. To dość ważne w kwestii zagospodarowania terenu portu, ponieważ budowa pomostów nie będzie kolidowała chociażby z przepisami Natura2000, gdyż nabrzeże jest już wybetonowane, a co za tym idzie zagospodarowanie nabrzeża nie będzie ingerencją w środowisko.
Omówione zostały m.in. kwestie własności gruntów wokół portu, a w spotkaniu uczestniczyli także właściciele tych działek. Są oni jak najbardziej pozytywnie nastawieni do projektu i do współpracy przy rozwijaniu małej infrastruktury portu.
Co miałoby powstać w Królewskim Lesie?
– Chcemy, aby to miejsce stało się przystanią kajakową i miejscem wypoczynku mieszkańców i turystów – mówi Piotr Rytko, prezes piaseczyńskiego WOPR.
Na pewno muszą powstać tablice informacyjne. Osoby spływające Wisłą mijając to miejsce, nie mają pojęcia, że wpłynęli właśnie do powiatu piaseczyńskiego albo że mogą tu przybić i pójść do sklepu. Osoby przejeżdżające rowerem czy samochodem przez Królewską Górę, nie wiedzą natomiast, że od portu dzieli ich kilkaset metrów. Ważne, aby jedna z tablic stanęła także na lądzie w porcie i informowała turystów, gdzie się znaleźli i co mogą zobaczyć w okolicy. Piotr Rytko chce, aby powstały tu również stojaki na kajaki i rowery, drewniana altana, miejsce na ognisko, ławki oraz oczywiście pomost.

Królewski Las to początek
Na spotkanie przybyli m.in. wicestarosta Piaseczyński Arkadiusz Strzyżewski, wiceburmistrz Góry Kalwarii Marek Rutowicz, radni Włodzimierz Wojdak z Konstancina-Jeziorny, Danuta Rechnia i Wojciech Kochański z Góry Kalwarii oraz sołtys Królewskiego Lasu Stanisław Wasilewski.
Jest też pomysł wybudowania wieży widokowej, z której rozciągałby się przepiękny widok na Dolinę Środkowej Wisły i Ziemię Czerską. Stąd zatrzymujący się w porcie turyści mogliby udać się na zwiedzanie Zamku w Czersku.
Piaseczyńskie WOPR chce odtworzyć Szkutę Czerską, a Królewski Las miałby się stać jej macierzystym portem. Jeżeli to by się udało, byłaby to niebywała atrakcja regionu.
Następne spotkanie planowane jest w przystani Brzanka oraz w porcie w Górze Kalwarii.
Z kolei 22 kwietnia odbędzie się spływ kajakowy z Królewskiego Lasu do Gassów, który będzie inauguracją Roku Rzeki Wisły w powiecie piaseczyńskim. Jako patron medialny tego wydarzenia serdecznie Państwa zapraszamy. Koszt to symboliczne 10 zł od osoby, ponieważ spływ jest finansowany przez WOPR, Powiat Piaseczyński oraz Gminę Góra Kalwaria.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię