Reklama

Mapa turystyczno-gastronomiczna powiatu piaseczyńskiego i okolic 2025

Smaki i uroki powiatu piaseczyńskiego – odkryj lokalne atrakcje i kulinaria
Mapa turystyczno-gastronomiczna powiatu piaseczyńskiego i okolic 2025

Powiat piaseczyński to świetny kierunek na krótką wycieczkę – bez tłumów, ale z ogromem atrakcji i klimatycznych miejsc, które zaskoczą nawet stałych bywalców Mazowsza. Tutejsze tereny łączą w sobie uroki natury, ciekawe zabytki oraz coraz bardziej różnorodną ofertę gastronomiczną.

Wystarczy krótki wypad do Konstancina-Jeziorny, by odpocząć w cieniu drzew Parku Zdrojowego i skosztować pysznej kawy w jednej z lokalnych kawiarni z widokiem na tężnię. W Piasecznie czekają nowoczesne restauracje, autorskie menu i wyjątkowe lodziarnie, które latem przyciągają smakiem naturalnych składników i oryginalnych receptur. Tarczyn, Góra Kalwaria, Lesznowola i Prażmów to kolejne punkty na kulinarnej mapie – idealne na rodzinny obiad, leniwe popołudnie z lodami albo romantyczną kolację.

Lokalni przedsiębiorcy dbają nie tylko o smak, ale też o atmosferę – wiele lokali to miejsca prowadzone z pasją, gdzie każdy gość traktowany jest jak stały bywalec. Warto wspierać ich działalność, odkrywając przy okazji zakątki regionu, które potrafią zauroczyć.

Nie trzeba dalekich podróży, by dobrze zjeść i odpocząć – wszystko to znajdziesz na wyciągnięcie ręki w powiecie piaseczyńskim.

Zapraszamy naszych czytelników na niezwykłe wyprawy, które odkryją piękno naszego powiatu. Zachęcamy do zwiedzania interesujących miejsc, poznawania kultury i aktywnego spędzania czasu. Polecamy najlepsze restauracje w powiecie, oferujące pyszną kuchnię, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy zarówno atrakcje, jak i ofertę gastronomiczną z podziałem na poszczególne gminy, by ułatwić planowanie lokalnych wycieczek i kulinarnych odkryć.

Gmina Piaseczno  

CO WARTO ZWIEDZIĆ I GDZIE MIŁO SPĘDZIĆ CZAS

• Jazgarzew: parafia św. Rocha. W miejscu spalanego kościoła powstał nowy, ciekawy architektonicznie kościół wg proj. Konstantego Jakimowicza w stylu neobarokowym. Plebania z pocz. XX w., wokół kościoła dawny cmentarz.

• Piaseczno: Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. Stacja Piaseczno Miasto: dworzec, perony, studnia, magazyn służby drogowej, lokomotywownia, olejarnia. Dworzec powstał w l. 1898-1925 jako kolej wąskotorowa – o szerokości torów 1000 mm. Na stacji Piaseczno Miasto znajduje się dworzec zbudowany ok. 1925 r., wg proj. arch. K.S. Jakimowicza (przekształcony w 1946 r.).

• Piaseczno: park miejski, dawniej park pałacowy wraz z zespołem budynków z XVIII i pocz. XX w. Najstarszy budynek „Poniatówka” prawdopodobnie z pocz. XVIII w. Przebudowany w k. XIX w., po 1945 r. upaństwowiony i zamieniony na internat. Budynek internatu nr 2 zwany popularnie pałacem lub „Platerówka”, z l. 1899-1902, w stylu neoklasycystycznym.

• Piaseczno: kościół św. Anny powstał w 2. poł. XVI w., w miejscu drewnianego pw. św. Macieja i Anny. Restaurowany po 1603, w 1736 i 1833 r. Rozbudowany po 1918 r. i w latach 50. XX w. Późnogotycki z el. barokowymi. W fasadzie rzeźba św. Jana Nepomucena z 1736 r. Od wsch. Drewniana dzwonnica.

• Zalesie Dolne: stacyjka kolejki wąskotorowej oraz organizacja urbanistyczna miasta- -lasu i miasta-ogrodu. Górki Szymona, park w dolinie rzeki Jeziorki z ciekawie ukształtowanym terenem.

• Wólka Pęcherska: cmentarz wojenny założony w 1915 roku. Liczy 70 mogił, gdzie pochowano 69 Niemców i 12 Rosjan – według napisów na 2 głazach. Obok nich kapliczka. Ślady oznaczone drewnianymi krzyżami.

LODY IGGA - Piaseczno 

Plac Piłsudskiego 2, Piaseczno, tel. 505 548 816 www.lodyigga.pl 

Tradycyjne lody od 1986 r.

 

PUB STREFA2 - Zalesie Górne 

Ul. Pionierów 1A (dworzec PKP), 05-540 Zalesie Górne, tel. 606 345 909, www.strefa2.pl

Muzyka, taniec, sport, jedzenie - złap pociąg do dobrej zabawy!

 

SŁODKOŚCI KULINARNE - Piaseczno 

ul. Łabędzia 37/1, 05-500, Piaseczno, tel. 571 033 661, 

Lokal z duszą – polska kuchnia, lody i torty! Catering na każdą okazję – także z dowozem!

 

PRZYSTANEK PIEKARNIA KOŚCIUSZKI - GASTRO CAFE - Piaseczno

ul. Tadeusza Kościuszki 10, Piaseczno, tel. 533 141 243, https://przystanekpiekarnia.pl/kosciuszki/menu/ 

Zapraszamy do naszego nowo otwartego punktu w Nowej Woli ul. Mieczyków 2 

 

CAFE ROSSO - Złotokłos

ul. 3 Maja 16a, Złotokłos, tel. 22 726 90 88, www.caferosso.pl 

Codziennie śniadania, obiady, naleśniki, desery /przyjęcia okolicznościowe, catering /mnóstwo pyszności

 

FLORA CAFE - Piaseczno

Ul. Generała Grochowskiego 1, Piaseczno, tel. 796 719 422, 

Świeżo parzona kawa, pyszne ciasta i niezapomniana atmosfera!

 

DOMINO’S PIZZA - Piaseczno

ul. Wojska Polskiego 28/73, Piaseczno, 05-500, tel. 22 210 10 10, https://www.dominospizza.pl/lokale/Piaseczno/Wojska-Polskiego

Zamów online z kodem PIZZA40 a otrzymasz rabat 40% na nasze TOP SMAKI - Kod ważny do 31.10.2025 r. 

 

J&Z BURGER - Piaseczno

ul. Mickiewicza 32, Piaseczno, tel. 603 791 543, www.burgerpiaseczno.pl  

Burgery, na które czekało Piaseczno. 

 

LODÓWKA – LODZIARNIA - Zalesie Dolne

Ul. Modrzewiowa 14, Piaseczno – Zalesie Dolne, tel. 507 041 149, 

Lody własnej produkcji, w przyjemnym otoczeniu drzew. Zapraszamy!

 

BUŁKA&SPÓŁKA PIEKARNIA CUKIERNIA - Zalesie Górne

Ul. Pionierów 1A, Zalesie Górne, przy PKP, tel. 570 075 505, 

Czekamy ze świeżymi wypiekami również w każdą niedzielę! Duża gałka lodów rzemieślniczych tylko 6,50zł! A do tego pyszna kawa i domowe przetwory

 

STEAKOWNIA PIASECZNO - Piaseczno

Ul. Puławska 46, Piaseczno, tel. 785 881 734, www.steakownia.pl 

W Steakowni można nie tylko zjeść pyszną wołowinę dojrzewającą, ale również kupić swoje ulubione mięso i przyrządzić je w domu 

 

EATSTORY BISTRO I CUKIERNIA - Piaseczno

ul. Puławska 49, Piaseczno, tel. 786 812 266, www.eatstory.pl

Śniadania, lunche, obiady, kolacje, przekąski, pyszna kawa, ciastka i ciasta 

 

Gmina Góra Kalwaria

CO WARTO ZWIEDZIĆ I GDZIE MIŁO SPĘDZIĆ CZAS

• Brześce: dwór drewniany, wybudowany w XVIII w. (na starszych fundamentach) wg projektu arch. J. Fontany – właściciela wsi. Od 1869 do 1945 r. własność rodziny Okęckich. Styl barokowo-klasycystyczny. Wokół dworu park, pod k. XIX w. wybudowano spichlerz i oficynę. Po 1945 zespół użytkowany przez PGR.

• Czersk: zamek wzniesiony w 1. poł. XIV w. dla księcia Janusza I Mazowieckiego na nieregularnym planie z czworoboczna wieża bramna i cylindrycznymi basztami połączonymi linia murów obronnych. Od 1526 r. własność królewska.

• Góra Kalwaria: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego tzw. Dom Piłata. Kościół popularnie zwany na „Górce” (pierwotnie Dom/Ratusz Piłata) powstał w 2. poł. XVII w. z fundacji bpa S. Wierzbowskiego. Przebudowany w 1791 r. w stylu późnobarokowym. Na osi prezbiterium barokowa rzeźba Chrystusa Ecce Homo.

• Góra Kalwaria: cmentarz żydowski (kirkut) założony w 1826 r. Na jego terenie zachowało się ok. 100 nagrobków lub ich pozostałości oraz grobowiec (ohel) cadyków Alterów – odbudowany w 1991 r. po zniszczeniach wojennych.

• Góra Kalwaria: kaplica św. Antoniego z Padwy zbudowana w 2. poł. XVIII w., styl barokowy.

• Góra Kalwaria: dawny konwent pijarów. Zespół składa się z 13 zabytkowych budynków powstałych XVII-XX w., w otoczeniu parku. Najstarszy dawny konwikt z 1675 r. fundacji bpa S. Wierzbowskiego (do 1806 r). W 1819 r. został sprzedany na koszary rosyjskie, a od 1841 r. mieścił przytułek dla starców i kalek. Po 1945 r. zakład opiekuńczy, ob. Dom Pomocy Społecznej im. W. Łukasińskiego.

PODZAMCZE Hotel i Restauracja - Góra Kalwaria

ul. Wojska Polskiego 43, Góra Kalwaria, tel. 516 868 903 www.podzamczehotel.pl 

Wesela, chrzciny, komunie, spotkania rodzinne, biznesowe 

 

GRILL BAR SZPUCH - Góra Kalwaria

Pęcław 1, Góra Kalwaria, tel. 793 088 824, www.grillbarszpruch.pl 

Grill Bar, Letni Ogród, Przyjęcia Okolicznościowe 

 

ARCHE KOSZARY HOTEL - Góra Kalwaria

ul. Dominikańska 11, Góra Kalwaria, tel. 22 375 90 35 www.koszaryarchehotel.pl/restauracja/kantyna

Restauracja, noclegi, imprezy okolicznościowe i wiele więcej!

 

THE GARRISON - Góra Kalwaria

ul. Dominikańska 24, Góra Kalwaria, tel. 696 540 100, www.thegarrisonrestaurant.pl

Wystrój lokalu inspirowany klimatem serialu „Peaky Blinders”, przeniesie Cię w świat lat 20. XX wieku. Nasze wnętrze pełne jest stylowych detali, które sprawiają, że poczujesz się jak część tej niezwykłej opowieści

 

 

Gmina Konstancin-Jeziorna

CO WARTO ZWIEDZIĆ I GDZIE MIŁO SPĘDZIĆ CZAS

• Konstancin-Jeziorna: zespół zabudowy miasta, zabytkowe i tez nowoczesne wille w graniczących ze sobą ogrodach. Przy ul. Żeromskiego wieża ciśnień zbudowana w 1899 r., proj. E. Lilpop dla Tow. Ulepszonych Miejscowości Letniczych. Styl neoromański. W tym park zdrojowy z tężnia solankowa.

• Konstancin-Jeziorna: muzeum Stefana Żeromskiego w domu według projektu Zenona Chrzanowskiego, dom wybudowany w latach 20. XX w.

• Obory: dwór wzniesiony w poł. XVII w. wg proj. Tylmana z Gameren lub Tomasza Poncino dla J. Wielopolskiego. W 1795-96 r. przebudowa – zmiana dachu na mansardowy i przekształcenie wnętrz. W 1869 r. przebudowany dla Potulickich wg proj. W. Marconiego – dostawiono kaplice i ryzalit z klatka schodowa. Od 1949 r. Dom Literatów im. B. Prusa.

• Słomczyn: cmentarz rzymsko-katolicki z końca XIX w. ogrodzony murem ceglanym z brama wzniesionym w 1915 r. Kaplica grobowa hr. Potulickich i Melżyńskich.

• Słomczyn: kościół pw. św. Zygmunta z dzwonnicą.

• Prom Gassy – Karczew.

WAWA WAKE - Konstancin-Jeziorna 

ul. Wspólna 80, Bielawa Konstancin-Jeziorna, tel. 504 505 454, https://wawawake.pl 

Jezioro, plaża, Aquapark, wakeboard, siatkówka, camping, restauracja

 

EVA PARK LIFE & SPA - Konstancin-Jeziorna 

ul. Sienkiewicza 2, Konstancin-Jeziorna, tel. 22 484 28 88, www.evapark.pl

Restauracja, noclegi, basen solankowy, konferencje

 

BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ - Konstancin-Jeziorna

Stara Papiernia, Konstancin-Jeziorna, tel. 730 285 527 https://bulkeprzezbibulke.pl/ 

Śniadania przez cały dzień.

 

Gmina Lesznowola

CO WARTO ZWIEDZIĆ I GDZIE MIŁO SPĘDZIĆ CZAS

• Lesznowola: dwór z 2. poł. XVIII w., otoczony pozostałościami parku. Przed 1939 r. należał do rodziny Dmowskich. Bez wyraźnych cech stylowych. Na zachód od dworu pozostałości folwarku.

• Stara Iwiczna: założony w pocz. XIX w. jako cmentarz ewangelicko-augsburski. Od 1979 r. należy do parafii rzymsko-katolickiej Zesłania Ducha Świętego. Najstarsze nagrobki pochodzą z 1. poł. XIX w.

BISTRO GALERT - Mroków 

ul. Szkolna 1,  Mroków, tel. 694 275 555, www.bistrogalert.pl

Królestwo Śląska w Mrokowie po Kuchennych Rewolucjach Magdy Gessler

 

NAB. KAWIARNIA - Zamienie

ul. Waniliowa 1/81, Zamienie, tel. 577 420 013, 

Kawa, lody rzemieślnicze, ciasta domowe, gofry.

 

CUKROWNIA - CUKIERNIA & KAWIARNIA - Lesznowola

ul. Gminna 43, Lesznowola, tel. 500 622 684, 

Zapraszamy na smaczną kawę i rozpływające się w ustach słodkości! Robimy też torty na zamówienie.

 

CUKIERNIA SOWA SAN PARK - Mysiadło

ul. Puławska 56e, Mysiadło, tel. 884 808 828, 

Torty, kawa z własnej palarni, produkty wypiekane na miejscu, oferta śniadaniowa. 

 

CUKIERNIA POKUSA - Mroków

Ul. Szkolna 5A, Mroków, tel. 789 960 835 

Pieczywo, kawa, ciasta

 

Gmina Tarczyn

CO WARTO ZWIEDZIĆ I GDZIE MIŁO SPĘDZIĆ CZAS

• Kopana: dwór Górskich powstał w 1. poł. XIX w., w 1901 r. rozbudowany od wschodu – data na attyce i w okresie międzywojennym, własność rodziny Górskich. Pozostałości parku krajobrazowego z pocz. XX w., proj. S. Celichowskiego.

• Many: zespół z XIX w., dwór przekształcony w 1928 r. wg proj. T. Tołwińskiego na dwór własny, obecnie rozebrany (w jego miejscu budowany nowy). Zachowane zabudowania gospodarcze, dom rzadcy oraz park ze stawami i alejami dojazdowymi (prowadzące do dworu i części folwarku).

• Tarczyn: kościół parafialny pw. św. Mikołaja; dzwonnica zbudowany w XV lub na pocz. XVI w., później przebudowywany m.in. gruntownie w l. 1623-30 – przedłużony o 2 przęsła i przesklepiony oraz w XVIII w. Nawarstwienia w stylu gotyckim, barokowym i klasycystycznym.

• Tarczyn: Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa: dworzec, magazyn, wieżowy zbiornik wodny ze studnią, perony. Powstał po 1914 r. w związku z przeprowadzeniem wąskotorowej linii kolejowej z Piaseczna do Grójca. Składa się z: budynku dworcowego – z ok. 1925 r. wg proj. K.J. Jakimowicza (wcześniejszy z 1913 zniszczony podczas I wojny światowej), magazynu służby drogowej, zbiornika wieżowego wodnego ze studnią głębinową.

KARCZMA GUCA - Grzędy k. Tarczyna

Al. Krakowska 33a, Grzędy k. Tarczyna, tel. 502 854 558, www.karczmaguca.pl 

Smak prawdziwych Bałkanów pod Warszawą

 

TRATTORIA MAGGIOLINO - Prace Małe 

Ul. Piaseczyńska 16, Prace Małe, tel. 797 760 890 , 

Restauracja z kuchnią włoską.

 

BIAŁA CHATKA - Rembertów k. Tarczyna

AL. Krakowska 6, Rembertów, tel. 605 567 779 www.bialachatka.pl 

Malownicza restauracja nad wodą serwująca ryby, dania kuchni polskiej i autorski blend kawy. 

 

Gmina Prażmów

• Prażmów: ul. F. Ryxa 35 – kościół pw. św. Franciszka wzniesiony w l. 1800-1817 przez P. Czołchańskiego i następnego właściciela dóbr Prażmowskich F. Ryxa, w stylu klasycystycznym. W 1871 r. dobudowano wieże od frontu.

• Prażmów: zespół dworski: dwór, park, budynki gospodarcze – stajnia, gorzelnia Dwór zbudowany w 1820 r. dla Franciszka Ryxa, z parkiem krajobrazowym. Klasycystyczny dwór restaurowano w 1905 i 1959 r. Zabudowania gospodarcze częściowo przekształcone po 2. poł. XX w.

Trasy rowerowe w krainie Jeziorki

 

Tuż pod Warszawą swoje uroki kryje część historycznej ziemi czerskiej. Dziś to m.in. powiat piaseczyński. Na wolny weekend lub wakacyjną wyprawę polecamy wybrać się właśnie tu i proponujemy skorzystać z roweru. Prezentujemy trzy kierunki na wycieczkę: do Góry Kalwarii i historycznego Czerska, do Konstancina i nadwiślańskich Gassów oraz w kierunku Piaseczna i jego zielonego południa. Do każdego z tych miejsc poprowadzą nas rowerowe szlaki Krainy Jeziorki. 

Góra Kalwaria i Czersk

Jak dojechać rowerem?

Z okolic Konstancina poprowadzi nas niebieski Nadwiślański Szlak Rowerowy. Możemy także pojechać wiślanym wałem, dojeżdżając np. do miejscowości Gassy. Z Piaseczna i okolic proponujemy skorzystać z zielonego Chojnowskiego Szlaku Rowerowego przez Lasy Chojnowskie,  i leśnego kompleksu Zimne Doły.

Atrakcje okolicy

Na terenie gminy Góra Kalwaria niewątpliwie największą atrakcją są ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. W lipcu i sierpniu w każdy weekend coś się dzieje na zamkowym dziedzińcu i zawsze spotkamy na nim rycerzy. Dodatkowo w lipcowe niedziele od 16-tej odbywają się koncerty jazzowe, w sierpniu wydarzenia historyczne. Obok zamku znajduje się kościół z 1806 roku. Będąc w Górze Kalwarii, koniecznie należy udać się pod ratusz miejski, zobaczyć jatki, Pałac Biskupi oraz muzeum regionalne. Na pewno należy wybrać się nad urokliwą Wisłę, na której coraz liczniej widać plażowiczów, wędkarzy, kajakarzy, a nawet flisaków. Fajnie na pewno trafić do Góry Kalwarii latem, kiedy odbywają się imprezy z cyklu Słoneczna Góra, wtedy na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 

Konstancin-Jeziorna i nadwiślańskie Urzecze

Jak dojechać rowerem?

Z Góry Kalwarii do Konstancina poprowadzi nas niebieski Nadwiślański Szlak Rowerowy. Po drodze możemy pospacerować po łęgowych lasach. Ciut dalej będziemy mieli możliwość skosztować i kupić cieciszewskie sery podpuszczkowe czy miody. Ewentualnie możemy pojechać wiślanym wałem przez miejscowość Piaski i Gassy. Z Piaseczna poprowadzi nas czerwony szlak główny Krainy Jeziorki lub czarny szlak łącznikowy. Po drodze odwiedzimy willowy Konstancin oraz Lasy Chojnowskie.

Atrakcje okolicy

Można udać się w kierunku pobliskiego Parku Zdrojowego. Jeśli nie trafimy akurat na koncert w amfiteatrze, możemy uzupełnić w organizmie mikroelementy, udając się do tężni solankowej. Konstancin wzbudza zachwyt nie tylko architekturą kościelną, lecz także licznymi willami z przełomu XIX i XX wieku. W jednej z nich, w domu Stefana Żeromskiego, mieści się obecnie muzeum. Poza tym warto zwiedzić odrestaurowaną Hugonówkę (Dom Kultury), a w niej muzeum nadwiślańskiego Urzecza czy Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Czarnowie oraz Muzeum Wycinanki. Jeśli komuś mało, może się wybrać do pobliskiego Ogrodu Botanicznego w Powsinie. 

Piaseczno i jego zielone południe

Jak dojechać rowerem?

Z okolic Konstancina poprowadzi nas czerwony szlak główny Krainy Jeziorki lub czarny szlak łącznikowy. Po drodze zwiedzimy willowy Konstancin oraz Lasy Chojnowskie. Z Góry Kalwarii najlepiej wybrać się zielonym Chojnowskim Szlakiem Rowerowym przez Lasy Chojnowskie kompleks leśny Zimne Doły, który jest doskonałym miejscem na krótki odpoczynek i np. ognisko. Jest też plac zabaw, wiele tablic edukacyjnych czy wieża widokowa.

Atrakcje okolicy
Niewątpliwie największą atrakcją Piaseczna jest przejażdżka kolejką wąskotorową z Piaseczna do Runowa. Wycieczki organizowane są na zamówienie, a regularne kursy w wakacje odbywają się w każdą sobotę (od 14 do 17) i niedzielę (od 11 do 14). W trakcie pobytu w Runowie można wziąć udział w animacjach, konkursach czy zjeść kiełbaskę z ogniska. Od ponad 10 lat hitem są spływy kajakowe Jeziorką z Górek Szymona w Zalesiu Dolnym do Konstancina-Jeziorny. Urokliwa trasa ma 12 km. Drugi wariant spływu to jeszcze bardziej dzika Jeziorka na odcinku od m. Łoś (gm. Prażmów) do Zalesia Górnego (16,5 km). Koniec tej trasy kajakowej to także doskonałe miejsce do plażowania i grillowania. Nieopodal, na tzw. Zimnych Dołach, znajdują się nie tylko rezerwaty, lecz także leśne miejsca do grillowania i rekreacji, widokowa wieża, która może posłużyć zapalonym fotografom do uchwycenia niezapomnianych ujęć budzącej się do życia przyrody. Warto odwiedzić rynek w Piasecznie, gdzie można schłodzić się przy fontannach miejskich, które uwielbiają nie tylko dzieci. Nieopodal znajduje się zabytkowy ratusz i kościół pw. św. Anny. Latem odbywają się tu liczne imprezy: koncerty, spektakle i wystawy.

Na stronie FB/KrainaJeziorki oraz www.kraina-jeziorki.pl można znaleźć więcej informacji o szlakach rowerowych i o największych atrakcjach turystycznych regionu zlewni rzeki Jeziorki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze