Gmina Tarczyn walczy o najlepszy wariant obwodnicy

Budowa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej może na lata zmienić układ komunikacyjny Tarczyna. Samorząd rozpoczął akcję informacyjno-konsultacyjną, by mieszkańcy aktywnie włączyli się w proces opiniowania inwestycji.
Gmina Tarczyn walczy o najlepszy wariant obwodnicy

Źródło: gddkia.gov.pl

Gmina Tarczyn apeluje do swoich mieszkańców o zaangażowanie w konsultacje dotyczące planowanej trasy OAW. Jak podkreśla burmistrz Dorota Lisicka, decyzje podjęte dziś wpłyną na przyszłość całej gminy. Optymalnym i najmniej ingerującym rozwiązaniem samorząd uważa wariant czwarty, biegnący po obecnym śladzie drogi krajowej 50. Swoje stanowisko gmina przedstawiła już Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ale – jak zaznacza burmistrz – potrzebne jest poparcie mieszkańców, przedsiębiorców oraz lokalnych organizacji.

Wnioski indywidualne mają największe znaczenie. Dlatego urząd zachęca do opisania konkretnych przypadków i przeszkód terenowych. Argumenty oparte na rzeczywistej sytuacji – np. wpływie trasy na gospodarstwa, firmy czy cenne przyrodniczo tereny – są dla projektantów najbardziej wartościowe.

Formularze i terminy konsultacji

Uwagi można zgłaszać poprzez formularz dostępny online, a także wysyłając go w wersji papierowej lub mailowej do firmy TRAKT, prowadzącej konsultacje społeczne w imieniu GDDKiA. Dodatkowo w Urzędzie Miejskim w Tarczynie przy ul. Stępkowskiego 17 zorganizowane zostaną specjalne dyżury konsultacyjne 6 i 13 listopada w godz. 12:00–18:00. Na miejscu przeszkoleni pracownicy pomogą każdemu w prawidłowym wypełnieniu dokumentów, dzięki czemu zgłoszenia będą bardziej skuteczne.

Urzędnicy zachęcają mieszkańców, by dzielili się doświadczeniami – chociażby poprzez zamieszczanie zdjęć uzupełnionych fragmentów formularza w mediach społecznościowych. Dzięki temu inne osoby będą mogły skorzystać z praktycznych wskazówek przy tworzeniu swoich opinii.

Wspólne działanie

Władze Tarczyna przypominają, że obwodnica będzie mieć wpływ nie tylko na komunikację, ale i na codzienne funkcjonowanie lokalnej społeczności. Dlatego w konsultacjach powinny uczestniczyć nie tylko osoby prywatne, lecz także przedsiębiorcy, stowarzyszenia, koła gospodyń czy jednostki OSP. Każdy głos pomoże wypracować rozwiązanie korzystne dla regionu.

Mieszkańcy Tarczyna mogą także brać udział w spotkaniach konsultacyjnych w gminach ościennych: Żabiej Woli (4 listopada), Pniewach (5 listopada) oraz Puszczy Mariańskiej (6 listopada).

Czytaj też:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

GDDKiA 03.11.2025 20:58
Najlepszy wariant. Czyli wypchnięty do Grójca. Smutne to bo wariant koło Tarczyna nie ingeruję w miejscowość a warianty Grójeckie jak najbardziej tak.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK
Reklama