Reklama
Odkryj serce Twojej społeczności – zapisz się na newsletter Przeglądu Piaseczyńskiego!
 

 

 

 

Konserwator zmieni zdanie?

Jak informowaliśmy, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na zaproponowane w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej 683 w Sobikowie rozwiązania w rejonie kościoła. Jest jednak szansa, że zmieni zdanie.
Konserwator zmieni zdanie?

Autor: Anna Żuber

Jak informuje Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, prace projektowe nad dokumentacją projektową modernizacji DW 683 zostały zakończone. Inwestor nie uzyskał jednak pozytywnej opinii Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z uwagi na niewielką ingerencję w kościelną działkę, która objęta jest ochroną konserwatorską. 

Zgoda konserwatora jest niezbędna do uzyskania decyzji inwestycyjnej, czyli ZRID, dlatego MZDW zapowiedział rozmowy z konserwatorem. – Jestem poważnie zaniepokojona tą przeszkodą, która może zagrozić realizacji tej tak ważnej dla nas inwestycji – komentuje Grażyna Michalska Sołtys Sobikowa. – My mieszkańcy Sobikowa nazywamy tę jego część drogowym trójkątem bermudzkim. Na tym krótkim odcinku nigdy nie remontowanej drogi wojewódzkiej są cztery niebezpieczne skrzyżowania. Przy jednym z nich jest rów, w którym seryjnie lądują samochody, a zdarzało się to też i autobusom. Brak bezpiecznych poboczy. Jakby tego było mało, roztopy, deszcz i potem mróz, tworzą na ostrym łuku drogi tuż przy kościele lodowisko. Przez Sobików przejeżdża wiele samochodów z miejscowości położonych dalej od Góry Kalwarii. 

Zwycięży interes społeczny?

Jak wylicza sołtys, w rejonie „trójkąta bermudzkiego” znajduje się szereg obiektów: kościół parafialny, przychodnia zdrowia, przystanek autobusowy, cmentarz, popularny plac zabaw oraz szkoła i przedszkole w Cendrowicach. – To zdecydowanie wystarczający zestaw obiektów użyteczności publicznej na tak krótkim odcinku tej drogi, który uzasadnia pilną realizację inwestycji – podkreśla Michalska. – Od proboszcza wiem, że w ubiegłym roku zostały w tej części działki przeprowadzone prace remontowe, które poprzedziły czasochłonne i kosztowne badania terenu pod kątem ochrony konserwatorskiej. Nie wykazały przeszkód w realizacji remontu. Ingerencja w naszym przypadku polega na odcinkowym przesunięciu ogrodzenia. Mam ogromną nadzieję, że rozmowy przedstawicieli MZDW i Mazowieckiego Konserwatora Zabytków doprowadzą do niezbędnych uzgodnień, umożliwiających pilną realizację tej niezwykle ważnej inwestycji. 

Jak się dowiedzieliśmy, sprawa może znaleźć niebawem szczęśliwy finał. – Po rozmowach z projektantem, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oczekuje na ponowny wniosek w tej sprawie, który ma szansę na akceptację ze względu na interes społeczny w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczestników drogi – poinformował Andrzej Mizera, Główny Specjalista ds. Mediów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Projekt modernizacji zakłada budowę w miejscu niebezpiecznych skrzyżowań kilku rond, ale też ścieżkę rowerową i chodniki, których dziś bardzo w tej miejscowości brakuje. Przy braku pozytywnej opinii MWKZ, inwestor musiałby zmienić plany co do rozwiązać, a te nie gwarantowały by bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, a także kierowców, co jest głównym założeniem inwestycji. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama