Spędzasz wakacje nad wodą lub na wodzie? Sprawdź, co zrobić, aby były one bezpieczne dla ciebie i innych.
Jak co roku w wakacje Samorząd Województwa Mazowieckiego przy współpracy z policją oznacza czarne punkty wodne. Aktualną listę czarnych punktów znaleźć można na stronie: https://mazovia.pl/pl/bezpieczenstwo/czarny-punkt-wodny.html.
Czarne punkty wodne to miejsca, w których odnotowano największą liczbę utonięć, spowodowaną różnymi czynnikami, jak np.
- niebezpieczne wiry,
- ukształtowanie dna zbiornika,
- brawura.
Na terenie powiatu piaseczyńskiego istnieje jeden czarny punkt wodny, mieszczący się w gminie Piaseczno, na Górkach Szymona (ul. Aleja Brzóz). Legalne i bezpieczne kąpiele są możliwe jedynie na terenie Planety Zalesie w Zalesiu Górnym (za opłatą).
Wakacje 2022 – tragiczne dane
Jednak wielu mieszkańców spędzi wakacje w różnych regionach Polski, najczęściej chłodząc się w basenach czy naturalnych zbiornikach wodnych. Niestety jak co roku, urlopowicze zapominają, żeby nawet na wakacjach kąpać się z głową. Każdego dnia w Polsce tonie kilka osób. Tylko od 1 do 3 lipca utonęło ich 13, a w czerwcu 87!
W 2021 roku na terenie całego kraju odnotowano odnotowani 422 przypadki utonięć. W wyniku tych wypadków zmarło 408 osób, w tym 40 kobiet. Do największej liczby wypadków tego typu doszło w rzekach (98), jeziorach (95) oraz w stawach (88). Rzadziej utonięcia zdarzały się w zalewach (41), a najrzadziej nad polskim morzem (26).
Wiek ofiar utonięć w Polsce w 2021 roku:
- do 7 lat – 5
- 8 - 14 lat – 5
- 15 - 18 lat – 10
- 19 - 30 lat – 54
- 31 - 50 lat – 118
- powyżej 50 lat – 208.
Najczęstsze okoliczności utonięcia
- kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 61 ofiar
- nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 34 ofiary
- nieostrożność w czasie łowienia ryb – 30 ofiar
- kąpiel w miejscu zabronionym – 28 ofiar
- 78 osób przed utonięciem spożywało alkohol.
Jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą?
- Wybieraj akwen, na którym nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy WOPR.
- Nie kąp się w rzece - to wyjątkowo niebezpieczne i zdradliwe zbiorniki wodne.
- Zanim wejdziesz do wody, zapoznajmy się z wszystkim znakami i instrukcjami czy regulaminem kąpieliska
- Ustal, gdzie znajduje się stanowisko ratowników i punkt pierwszej pomocy.
- Nie wskakuj do wody, jeśli nie znasz jej głębokości – grozi to kalectwem, a nawet śmiercią.
- Wchodząc do wody, rób to stopniowo. Szybkie zanurzenie się w niej po uprzedniej kąpieli słonecznej może doprowadzić do szoku termicznego (wstrząsu termicznego). Jego wystąpieniu sprzyjać może zażywanie niektórych leków, przewlekłe choroby układu krążenia i układu oddechowego, odwodnienie.
- Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu, środków odurzających, ale także gdy bierzesz antybiotyk i/lub leki psychotropowe.
- Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem, rodzice i opiekunowie mają obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
Wakacje 2022 – co robić, aby pływanie było bezpieczne?
Wypoczywając w miejscowościach położonych nad wodą, często korzystaj ze sprzętów pływających, np. kajaków, łódek wiosłowych, rowerów wodnych, ale także większych jednostek pływających, jak jachty żaglowe i motorowe. Aby pływanie nimi było bezpieczne, należy zawsze zakładać kamizelki ratunkowe (osoby, które nie potrafią pływać) lub kamizelki asekuracyjne. Upewnij się też, że przekazany nam sprzęt jest sprawny, gdyż ewentualne usterki mogą być przyczyną tragedii. Początkującym żeglarzom i motorowodniakom polecamy korzystanie ze sprawdzonych na rynku firm czarterowych, które przed wypłynięciem w rejs przeszkolą nas z obsługi sprzętu oraz zapewnią serwis w razie problemów ze sprzętem na wodzie.
Pamiętajmy - woda, to żywioł, który przy zmianach klimatu staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. Dlatego też przed wypłynięciem w rejs, zarówno ten krótki, jak i całodniowy, sprawdzaj prognozę pogody w popularnych serwisach, np. na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej https://meteo.imgw.pl/ lub w wybranej aplikacji żeglarskiej albo radiu. O prognozy zapytać możesz także w bosmanacie portu, a pogodę w miarę możliwości sprawdzaj również w trakcie wyprawy.
W razie wystąpienia zagrożeń (silny wiatr, wysoka fala, burza) jak najszybciej skieruj się do najbliższego portu bądź brzegu.
Napisz komentarz
Komentarze