Po ponad półtorarocznej przerwie zostały wznowione prace przy przebudowie Starej Plebanii w Piasecznie.
Prace budowlane zostały wstrzymane, gdy podczas rozbiórki odkryto niezwykłe piwnice. Przy okazji okazało się, że istniejące fundamenty nie będą w stanie utrzymać zaprojektowanej konstrukcji i konieczne było naniesienie zmian w projekcie. W trakcie prac projektowych nastąpiła również zmiana na stanowisku Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ). Nowy konserwator miał istotne zastrzeżenia do projektu przebudowy. Uważał, że budynek powinien w maksymalnym stopniu zostać odtworzony do pierwotnej formy architektonicznej.
– Konserwator nakazał m.in.: odtworzenie pierwotnego kształtu dachu, przywrócenie pierwotnej formy ganku z kolumnami i zachowanie zabytkowego sklepienia kolebkowego piwnicy – informowała Anna Grzejszczyk z Biura Promocji Urzędu Gminy. Konserwator nie zgodził się również na wykonanie podnośnika dla osób niepełnosprawnych, który zakłóciłby pierwotną elewację budynku, oraz na wzmocnienie ścian za pomocą żelbetowych słupów.
– Projekt zamienny został wiosną zatwierdzony przez konserwatora zabytków, a niedawno gmina uzyskała pozwolenie na budowę i prace zostały wznowione – informuje burmistrz Daniel Putkiewicz.
Przeczytaj!
- Uwaga! Nadciągają gwałtowne i intensywne opady deszczu!
- Drzewo runęło na plac zabaw w Konstancinie
- Lato w Konstancinie i Skolimowie, czyli wspomnienia z ul. Prusa 15 i gazet z 1939 roku
- Planowane wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
- Dorosły imigrant w domu dziecka w Pęcherach?! Sprawdzamy doniesienia polityków Konfederacji
- Agata Meble potwierdza: "Zatrudnimy w Mysiadle blisko 100 osób" [WIDEO]
Napisz komentarz
Komentarze