Główny Urząd Statystyczny opublikował szczegółowe dane o wynagrodzeniach w gospodarce narodowej za kwiecień 2026 roku. Obejmują one nie tylko całą Polskę i województwa, ale również powiaty oraz gminy. Dzięki temu można sprawdzić, jak na tle sąsiadów wypadają mieszkańcy powiatów piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego, warszawskiego zachodniego i otwockiego.
Wyniki są interesujące, szczególnie gdy zamiast przeciętnego wynagrodzenia weźmiemy pod uwagę medianę, która znacznie lepiej pokazuje poziom zarobków środkowej części zatrudnionych.
Ponad 9 tys. zł w powiecie piaseczyńskim. Kto zarabia najwięcej?
Według GUS w kwietniu 2026 roku mediana wynagrodzeń w całej Polsce wyniosła 7695 zł brutto. Oznacza to, że połowa zatrudnionych otrzymała wynagrodzenie nieprzekraczające tej kwoty, a druga połowa zarobiła co najmniej tyle.
W pięciu analizowanych powiatach podwarszawskich mediana była wyższa od krajowej.
Najwyższy wynik odnotowano w powiecie piaseczyńskim, gdzie wyniosła 9105,52 zł brutto. Niewiele niższe wartości wystąpiły w powiecie pruszkowskim – 9052,24 zł – oraz warszawskim zachodnim – 9046,10 zł.
Na czwartym miejscu znalazł się powiat grodziski z medianą 8851,97 zł. Zestawienie zamyka powiat otwocki, w którym połowa zatrudnionych mieszkańców otrzymała nie więcej niż 8415 zł brutto.
Dla porównania w Warszawie mediana wyniosła 10 250,97 zł.
Mediana wynagrodzeń mieszkańców w kwietniu 2026 roku:
| Powiat | Mediana brutto |
|---|---|
| m.st. Warszawa | 10 250,97 zł |
| Piaseczyński | 9105,52 zł |
| Pruszkowski | 9052,24 zł |
| Warszawski zachodni | 9046,10 zł |
| Grodziski | 8851,97 zł |
| Otwocki | 8415,00 zł |
Źródło: GUS, Rozkład wynagrodzeń w gospodarce narodowej w kwietniu 2026 r. Dane według miejsca zamieszkania.
Różnica między najwyższą a najniższą medianą w pięciu powiatach wynosi blisko 691 zł brutto miesięcznie. Z kolei mieszkańców powiatu piaseczyńskiego od warszawiaków dzieli ponad 1145 zł.
Warto zwrócić uwagę na niewielkie różnice między trzema powiatami zajmującymi najwyższe miejsca. Piaseczyński wyprzedza pruszkowski o zaledwie 53 zł, a warszawski zachodni o niespełna 60 zł.
Średnia pokazuje zupełnie inny obraz zarobków
Jeszcze większe różnice pojawiają się, gdy porównamy przeciętne wynagrodzenia.
W powiecie piaseczyńskim średnia pensja wyniosła aż 13 107,30 zł brutto. W powiecie warszawskim zachodnim było to 13 049,84 zł, a w pruszkowskim 12 559,73 zł.
Nieco niższy wynik odnotowano w powiecie grodziskim – 12 387,67 zł. Najniższa średnia spośród analizowanych powiatów wystąpiła w otwockim i wyniosła 10 779,45 zł.
Dla porównania przeciętne wynagrodzenie mieszkańców Warszawy wyniosło 14 545,45 zł brutto.
Średnie wynagrodzenia mieszkańców:
| Powiat | Średnia brutto |
|---|---|
| m.st. Warszawa | 14 545,45 zł |
| Piaseczyński | 13 107,30 zł |
| Warszawski zachodni | 13 049,84 zł |
| Pruszkowski | 12 559,73 zł |
| Grodziski | 12 387,67 zł |
| Otwocki | 10 779,45 zł |
Dlaczego średnie wynagrodzenia są tak wysokie, skoro mediana jest znacznie niższa?
Wystarczy spojrzeć na powiat piaseczyński. Średnia przekracza tam 13,1 tys. zł, ale połowa zatrudnionych mieszkańców otrzymała nie więcej niż 9,1 tys. zł brutto. Różnica między tymi dwiema wartościami wynosi ponad 4000 zł.
W powiecie warszawskim zachodnim przekracza ona również 4000 zł, a w grodziskim wynosi ponad 3500 zł.
To pokazuje, jak mocno wynagrodzenia najlepiej zarabiających mogą wpływać na przeciętną. Średnia uwzględnia bowiem wszystkie pensje, również te wyjątkowo wysokie. Mediana wyznacza natomiast środek rozkładu wynagrodzeń i jest mniej podatna na wpływ najwyższych zarobków.
Dlatego informacja, że średnia płaca w powiecie przekracza 13 tys. zł, nie oznacza, że takie wynagrodzenie otrzymuje większość pracowników.
Mieszkańcy zarabiają więcej niż wynosi mediana płac w firmach zarejestrowanych w ich powiatach
W danych GUS uwagę zwraca jeszcze jedna kwestia. Urząd przedstawia wynagrodzenia w dwóch ujęciach: według miejsca zamieszkania zatrudnionych oraz według siedziby pracodawcy.
To istotne rozróżnienie, szczególnie w przypadku powiatów otaczających Warszawę.
Przykładowo w powiecie piaseczyńskim mediana wynagrodzeń mieszkańców wynosiła 9105,52 zł. Tymczasem mediana wyliczona według siedziby pracodawcy wynosiła zaledwie 6705,87 zł.
Różnica sięga więc prawie 2400 zł.
Podobną sytuację, choć na mniejszą skalę, widać w pozostałych analizowanych powiatach.
| Powiat | Mediana mieszkańców | Mediana według siedziby pracodawcy |
|---|---|---|
| Piaseczyński | 9105,52 zł | 6705,87 zł |
| Pruszkowski | 9052,24 zł | 8231,76 zł |
| Warszawski zachodni | 9046,10 zł | 8000,00 zł |
| Grodziski | 8851,97 zł | 7894,09 zł |
| Otwocki | 8415,00 zł | 7582,38 zł |
W każdym z tych powiatów mediana wynagrodzeń mieszkańców jest wyższa od mediany obliczonej według siedziby pracodawcy.
Największa różnica występuje w powiecie piaseczyńskim, a najmniejsza w pruszkowskim.
Skąd mogą brać się takie rozbieżności?
Jednym z możliwych wyjaśnień jest powiązanie podwarszawskich rynków pracy ze stolicą. Część mieszkańców pracuje dla przedsiębiorstw mających siedziby w Warszawie, gdzie wynagrodzenia są przeciętnie wyższe. Z kolei dane przypisane do lokalnych siedzib firm uwzględniają także osoby mieszkające poza danym powiatem.
Trzeba jednak podkreślić, że samo zestawienie GUS nie wskazuje, ilu mieszkańców dojeżdża do Warszawy ani gdzie faktycznie wykonują pracę. Nie można więc na jego podstawie dokładnie określić wpływu zatrudnienia w stolicy na zarobki w poszczególnych powiatach.
Warszawa nadal wyprzedza sąsiadów
Chociaż podwarszawskie powiaty wyróżniają się na tle kraju, Warszawa pozostaje przed nimi zarówno pod względem średnich wynagrodzeń, jak i mediany.
W stolicy mediana wyniosła 10 250,97 zł brutto, czyli o ponad 1100 zł więcej niż w najlepiej wypadającym powiecie piaseczyńskim i o blisko 1840 zł więcej niż w otwockim.
Również przeciętne wynagrodzenie warszawiaków, wynoszące ponad 14,5 tys. zł brutto, przewyższa wyniki wszystkich pięciu powiatów.
Z zestawienia wynika wyraźnie, że położenie w sąsiedztwie Warszawy wiąże się z wysokimi wynagrodzeniami mieszkańców. Wszystkie pięć analizowanych powiatów osiągnęło medianę wyższą od ogólnopolskiej, choć różnice między samymi powiatami również są zauważalne. Najlepiej w tym zestawieniu wypada piaseczyński, za którym niemal ex aequo plasują się pruszkowski i warszawski zachodni. Niższe wyniki mają powiaty grodziski oraz otwocki.
Najważniejszy wniosek jest jednak inny: wysoka średnia płaca nie oznacza, że tyle zarabia przeciętny mieszkaniec.W każdym z analizowanych powiatów mediana jest znacznie niższa od średniej, a to właśnie ona pozwala lepiej zrozumieć, jak wynagrodzenia rozkładają się wśród zatrudnionych.


Napisz komentarz
Komentarze