Reklama

Nowoczesne pracownie i sprzęt komputerowy dla szkół z Gminy Góra Kalwaria

Szkoły z terenu Gminy Góra Kalwaria po raz kolejny znalazły się w gronie placówek, które mogą pochwalić się nowoczesnym zapleczem edukacyjnym.
Nowoczesne pracownie i sprzęt komputerowy dla szkół z Gminy Góra Kalwaria

Źródło: Canva

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało listę szkół zakwalifikowanych do otrzymania wyposażenia zakupionego ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Pozytywnie rozpatrzono wnioski dyrektorów aż 11 gminnych szkół z terenu Góry Kalwarii.

– Szkoły otrzymały nieskomplikowane ankiety „Doposażenie w sprzęt komputerowy i zestawy STEM” do wypełnienie opisujące obecny stan wyposażenia placówki, jeśli chodzi głównie o sprzęt komputerowy i oprogramowanie (nasycenie placówek takim sprzętem). Dyrektorzy, którzy je wypełniali, byli przekonani, że to kolejna ankieta statystyczna, która może, ale nie musi prowadzić do kolejnego dofinansowania. Okazało się inaczej - środki z KPO mają być wydane najpóźniej w przyszłym roku, dlatego Ministerstwa zaskakują nas niekiedy „szybkimi” programami – przekazał nam wiceburmistrz Piotr Chmielewski.

Nowy sprzęt i pracownie

W Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Zygmunta Sajny w Górze Kalwarii powstanie nowoczesna pracownia do projektowania i prototypowania, która pozwoli uczniom rozwijać umiejętności techniczne i kreatywne z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi.

Z kolei w dziewięciu szkołach podstawowych utworzone zostaną pracownie sztucznej inteligencji (AI), które pozwolą młodym ludziom zdobywać kompetencje przyszłości już od najmłodszych lat. Pracownie te powstaną w: Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Baniosze, Szkole Podstawowej w Brześcach, Szkole Podstawowej im. W. Reymonta w Coniewie, Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Czachówku, Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Czaplinku, Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku, Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dobieszu, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kątach oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Zygmunta Sajny w Górze Kalwarii.

Dodatkowo wszystkie wymienione szkoły otrzymają sprzęt komputerowy wspierający naukę zdalną. Wyposażenie trafi również do: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cendrowicach i Szkoły Podstawowej nr 1 wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze Kalwarii.

Rozwój placówek

– Na ten moment jeszcze trudno powiedzieć na ile nowy, multimedialny sprzęt pomoże młodzieży w nauce i w jakim zakresie. Jednak jako włodarze cieszymy się z kolejnego dofinansowania na urządzenia IT, i w tym przypadku AI i STEM, ponieważ urządzenia typu komputery i osprzęt oraz oprogramowanie do nich wymagają stałej modernizacji i uzupełnienia. Wiele z obecnie wykorzystywanego sprzętu po prostu moralnie się starzeje, zawodzą w nich części składowe i często ich naprawa jest niemożliwa albo nieopłacalna. Aby nasze szkoły mogły korzystać z najnowszych osiągnięć naukowych, jakim jest chociażby AI, czy trendów - czyli STEM - (powiązanie nauk przyrodniczych, inżynierii, matematyki w celu ułatwienia przyswajania wiedzy), wymagane są nowoczesne narzędzia – dodał Piotr Chmielewski.

Czytaj także:
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze