Reklama
Odkryj serce Twojej społeczności – zapisz się na newsletter Przeglądu Piaseczyńskiego!
 

 

 

 

Piaseczno. Zadbaj o swojego pupila

Niebawem rusza kolejna akcja kastracji, sterylizacji oraz chipowania psów i kotów, finansowana przez urząd gminy. Akcja skierowana jest do najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy, ale okazuje się, że w poprzednich latach przy jej okazji dochodziło do nieuczciwych praktyk.
Piaseczno. Zadbaj o swojego pupila

Autor: Anna Żuber

Jak informuje urząd, trwają przygotowania do konkursu na realizację tego zadania w tym roku. Na ten cel samorząd przeznaczył 140 tys. złotych.

W ubiegłym roku dzięki akcji udało się wykonać kilkaset zabiegów. Łącznie wysterylizowano 121 suki i wykastrowano 62 psy. U kotów wykonano 119 sterylizacji oraz 77 kastracji. W ramach akcji zadbano także o koty wolnożyjące (70 zabiegów kastracji i sterylizacji).  Ponadto akcja daje możliwość bezpłatnego zachipowania zwierzęcia. W 2022 roku mikrochipy wszczepiono 290 zwierzętom, 97 psom i 193 kotom. 

Elektroniczne znakowanie zwierząt jest bardzo potrzebne, a niebawem może być obowiązkowe. W grudniu ubiegłego roku Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, zapowiedział, że obowiązek czipowania psów wejdzie już w roku 2023. Ma to rozwiązać kwestię szybkiego odnajdywania właścicieli w sytuacji zgubienia lub odnalezienia psa i ułatwić z nim kontakt. Sam zabieg jest bezbolesny dla zwierzęcia, a numer chipu jest rejestrowany w ogólnopolskiej bazie danych wraz z danymi właściciela pupila.

Właściciele zwierząt rasowych zabierają miejsca

Akcja skierowana jest do najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy, płacących tu podatki, czego potwierdzeniem jest Piaseczyńska Karta Mieszkańca, którą trzeba okazać w gabinecie weterynaryjnym. – Obserwujemy, że na zabiegi zgłaszają się właściciele psów i kotów rasowych, co wydaje się być nadużyciem – przyznaje Hanna Kułakowska-Michalak, wiceburmistrz Piaseczna. 

Niestety bardzo często osoby, które kupiły zwierzaka za kilka tysięcy złotych, wykorzystują większość dostępnych w ramach programu zabiegów, co sprawia, że nie mogą z nich skorzystać osoby mniej zamożne, które np. przygarnęły bezdomne zwierzę. 

Akcja powinna rozpocząć się w lutym.

Czytaj także: Piaseczno. Gazowy zawrót głowy (przegladpiaseczynski.pl)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Asia 17.01.2023 13:14
Stała praktyka to blokowanie ,,zabiegów,,dla stałych klientów oraz znajomych,to przy kościele sw.anny.Dzwonisz ,wieczorem,informacja ,że zapisy od następnego dnia.Dzwonie następnego dnia,3min od otwarcia ,i wszystkie zabiegi już zarezerwowane....ale kiedy ???to nie jest odosobniony przypadek.

Reklama
Reklama
Reklama