Hufiec Uroczysko Konstancin wydał książkę zatytułowaną „Harcerstwo nad Jeziorką. Instruktorki i instruktorzy ruchu harcerskiego na terenie gminy Konstancin-Jeziorna”. Publikacja obejmuje dzieje harcerstwa od jego początków w 1911 roku aż po współczesną działalność hufca. Pierwsze rozdziały poświęcono powstaniu żeńskich drużyn skautowych, których początki związane były z gimnazjum Wandy Pawlickiej w Klarysewie. Autorzy opisują również funkcjonowanie harcerskich domów dziecka w czasie II wojny światowej oraz odbudowę gromad i drużyn w latach powojennych.
Spotkanie autorskie
Spotkanie autorskie poświęcone książce odbędzie się w niedzielę, 15 lutego 2026 roku, o godz. 16.00 w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka” przy ul. Mostowej 15. Będzie to okazja do rozmowy z autorami i autorkami publikacji oraz do poznania historii lokalnego harcerstwa z perspektywy osób bezpośrednio z nim związanych. Nad książką pracował zespół złożony z dawnych i obecnych instruktorów harcerskich oraz historyków.
Zasłużeni dla harcerstwa nad Jeziorką
W książce zamieszczono dziewięć biogramów osób szczególnie zasłużonych dla ruchu harcerskiego na terenie gminy. Wśród nich znaleźli się m.in. harcmistrzyni Maria Steckiewicz i harcmistrz Piotr Olewiński, których groby znajdują się na cmentarzu parafialnym w Skolimowie, a także osoby zaangażowane w działalność harcerską w czasie II wojny światowej.
Publikacja przypomina również postacie związane z prowadzeniem domów dziecka w Skolimowie podczas okupacji, konspiracyjną działalnością harcerską oraz rozwojem powojennych drużyn wodnych i żeglarskich. Uzupełnieniem biogramów są fotografie dokumentujące działalność opisywanych osób.
























Napisz komentarz
Komentarze