Poseł Piotr Kandyba poinformował, że udało się osiągnąć wstępne porozumienie wszystkich zaangażowanych stron – obecnych właścicieli willi, Fundacji Pen Clubu oraz Ministerstwa Kultury. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny Karolina Komar-Osińska oraz radny Rafał Biernacki. Obecny był także Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, którego rola będzie kluczowa w kwestii ochrony dziedzictwa.
Przełomowe porozumienie
Kandyba podziękował minister Bożenie Żelazowskiej za wsparcie inicjatywy oraz przedstawił harmonogram prac: zakup willi przez Urząd Marszałkowski, remont finansowany przez Ministerstwo Kultury, a następnie włączenie obiektu do Muzeum Literatury. Jak podkreślił, to najrozsądniejsza i najbardziej realna droga do przywrócenia Willi Świt należnego jej znaczenia.
Inicjatywa posiada też silne poparcie lokalnych stowarzyszeń, m.in. Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, które od lat zabiega o ocalenie domu Żeromskiego. Rok 2025 – ogłoszony Rokiem Żeromskiego – sprzyja realizacji projektu i podnosi jego rangę w skali całego kraju.
Willa Świt ma szansę stać się nowym centrum kultury, przyciągającym miłośników literatury i turystów, a jednocześnie zachować pamięć o jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich. Jeśli plan zostanie zrealizowany, Konstancin-Jeziorna zyska wyjątkowy punkt na mapie kulturalnej Mazowsza.

Napisz komentarz
Komentarze