Jak działają akumulatory litowo-jonowe? Czym różnią się od innych akumulatorów?
Podstawą działania akumulatorów litowo-jonowych jest przemieszczanie się jonów litu. Te mikroskopijne elementy są nośnikami ładunku elektrycznego. Przemieszczają się w dwóch kierunkach: podczas ładowania wędrują od katody do anody, podczas przekazywania energii do urządzeń – odwrotnie.
Akumulatory litowo-jonowe cieszą się coraz większą popularnością. Użytkownicy wybierają je ze względu na przewagi nad akumulatorami kwasowo-ołowiowymi (tradycyjnymi, AGM czy żelowymi) lub niklowo-wodorkowymi (Ni-MH):
- większą gęstość energii – ta cecha sprawia, że akumulatory litowo-jonowe mają niewielkie rozmiary i wagę, dzięki czemu można je stosować w wielu urządzeniach, także tych mniejszych;
- brak efektu pamięci – czyli niekorzystnego zjawiska występującego, gdy akumulatory ładuje się przed całkowitym rozładowaniem – akumulatory Li-Ion można bezpiecznie ładować w dowolnym momencie;
- szybsze ładowanie – akumulatory Li-Ion już po krótkim czasie stają się gotowe do działania;
- możliwość zarządzania przez zintegrowany system BMS – dba o bezpieczeństwo i optymalną pracę ogniw.
Akumulatory litowo-jonowe są przeważnie droższe niż inne rodzaje akumulatorów. Porównując ceny, trzeba jednak brać pod uwagę także żywotność. Dzięki długiemu czasowi działania koszty początkowe stopniowo się zwracają.
Ile lat wytrzymuje akumulator litowo-jonowy? Żywotność i inne cechy charakterystyczne
To właśnie długa żywotność jest jedną z najważniejszych zalet akumulatorów litowo-jonowych. Przy prawidłowym użytkowaniu są one w stanie wytrzymać od 500 cykli do 5 tysięcy cykli ładowania (w zależności od modelu), co zazwyczaj odpowiada od 2 do nawet 15 lat pracy.
Co oznacza prawidłowe użytkowanie? W przypadku akumulatorów Li-Ion ważne jest, by:
- działały w optymalnych temperaturach – skrajnie wysokie lub zbyt niskie mogą skrócić ich żywotność;
- nie rozładowywać ich zbyt często do zera – głębokie rozładowanie jest dla nich szkodliwe, znacznie lepiej ładować je, gdy poziom energii wynosi ok. 15-20%;
- używać oryginalnych ładowarek – lepiej nie wykorzystywać niesprawdzonych zamienników;
- korzystać z systemu BMS – zapewnia bezpieczeństwo pracy, ochronę przed głębokim rozładowaniem, a także przed przegrzaniem i przeładowaniem.
Gdzie stosuje się akumulatory litowo-jonowe?
Akumulator litowo-jonowy to urządzenie, które prawdopodobnie masz w swoim domu. Są standardowym elementem wyposażenia np. telefonów komórkowych, tabletów, laptopów, aparatów fotograficznych. Elektronika użytkowa to jednak tylko jeden z przykładów zastosowań akumulatorów Li-Ion. Jak możesz przeczytać na stronie https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/, wykorzystuje się je także do zasilania w energię:
- pojazdów elektrycznych i hybrydowych – samochodów, ale także rowerów czy hulajnóg;
- zasilaczy awaryjnych UPS – wykorzystywanych w serwerowniach, biurach, szpitalach i domach;
- systemów magazynowania energii – w instalacjach fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych i przemysłowych;
- sprzętów medycznych – w ich przypadku szczególnie ważna jest trwałość i niezawodność, a także lekkość akumulatorów.
Technologia litowo-jonowa to dobry wybór wszędzie tam, gdzie zasilane w energię urządzenia mają niewielkie rozmiary, a jednocześnie, gdy liczy się szybkie i sprawne ładowanie.
Napisz komentarz
Komentarze