Reklama
Odkryj serce Twojej społeczności – zapisz się na newsletter Przeglądu Piaseczyńskiego!
 

 

 

 

Tu zaszła zmiana - Urząd Bezpieczeństwa w Piasecznie

Tu zaszła zmiana - Urząd Bezpieczeństwa w Piasecznie

Przedstawiamy kolejne zdjęcia  z cyklu "Tu zaszła zmiana". Tym razem rzecz dotyczy okolic skrzyżowania ulic Nadarzyńskiej i Czajewicza i dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa.


Tajemnicza siedziba Urzędu Bezpieczeństwa w Piasecznie, budynek niedawno wyburzony, a miejsce i otoczenie gdzie stał, całkowicie zmieniło swój wygląd.


Miejsca represji 


Dawna siedziba Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Nadarzyńskiej 13 jest wymieniona na stronie IPN w zakładce „Miejsca represji komunistycznych” pośród 4 miejsc z Piaseczna. Pozostałe piaseczyńskie adresy to domy przy: ul. Mickiewicza 17 - UB w latach 1945 – 1952, ul. Mickiewicza 8 placówka NKWD i przy ul. Kościuszki 9 - UBP i MO. Część z tych lokalizacji potwierdzają dawne książki telefoniczne z lat 1945 – 1956.



Tu przykład powiatowej placówki UB występującej w książce telefonicznej Piaseczna z 1947 roku.

Dopiero po roku 1989 zaczęto analizować te straszne miejsca i pisać ich historię, ale często z braku świadków tamtych wydarzeń było to już niemożliwe.



Dom z adresem Nadarzyńska 13 dość ciekawie usytuowany, na uboczu miasta. Obok budynku był teren kolejki wąskotorowej i nadal stoi ciekawy, budowany z czerwonej cegły budynek Olejarni. Z drugiej strony (po sąsiedzku) był duży ogrodzony plac, wejście od ul. Czajewicza i kilkupiętrowy budynek należący tuż po wojnie do wojska, z maleńkimi, zakratowanymi okienkami. Klimat tego miejsca w latach 60. był dość tajemniczy, mało kto wiedział z jaką historią to miejsce się wiąże, lub może „wiedział i nie powiedział”, może wie nadal. Był czas w którym bano się o tym mówić.

Kolejne zmiany funkcji


Później w latach 70. w piętrowym budynku, wejście od ul. Czajewicza, mieścił się prawdopodobnie zakład transportu PZT, jeszcze później po generalnym remoncie Urząd Skarbowy. W opisywanym budynku Nadarzyńska 13 w ostatnich latach miał swoją siedzibę Zespół Opieki Zdrowotnej w Piasecznie i przychodnia rehabilitacyjna. W których latach oba budynki powstały nie wiadomo.

Pamięć o tym, co tu się wydarzyło w latach 1945 – 56  nie przetrwała, nie ma relacji i wspomnień kogo tu więziono i czy w ogóle więziono, jakie decyzje stąd wychodziły i kto tu pracował. W końcu budynek zniknął, a czas zatarł ślad. Dziś na tym miejscu powstał nowoczesny budynek użyteczności publicznej z wygodnym parkingiem i ławkami dla spacerowiczów. A jednak ktoś podał do IPN adres ul. Nadarzyńska 13 jako miejsce represji komunistycznych i to jest ciekawe.

Czytaj także: Tu zaszła zmiana - ulica Nadarzyńska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama