W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w sali ślubów piaseczyńskiego Ratusza odbył się koncert pieśni Stanisława Moniuszki.
Przed widownią, która wypełniła tłumnie niewielką salę ślubów, wystąpili Marta Mularczyk (sopran) i Krzysztof Chalimoniuk (baryton), czyli muzyczne małżeństwo z Zalesia Dolnego. Akompaniowała im na fortepianie Ewa Guz-Seroka.
Rok 2019 został ogłoszony rokiem Stanisława Moniuszki uchwałą Sejmu RP. Stało się tak w celu uczczenia 200. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, a przede wszystkim twórcy polskiej opery narodowej.
– Jego modulacje, budowa pieśni, warstwa harmoniczna, charakterystyczny styl słowiański i długa fraza powodują, że to są bardzo dobre utwory i jednocześnie bardzo oryginalne – tłumaczy Ewa Guz-Seroka.
Potwierdza to też Krzysztof Chalimoniuk. – W jego utworach jest niepowtarzalna harmonia, nie sposób spotkać coś takiego gdzie indziej - mówi. – Dodatkowo Moniuszko korzystał z tekstów dobrych poetów: Syrokomli, Czeczota, Mickiewicza.
Dlatego zdaniem muzyków w pieśniach jest bardzo dużo mądrości ludowej, mądrości życiowej. – W pewnych momentach cytuję swoim dzieciom Kozaka i śpiewam im: "Nie słuchałeś ojca, matki, takież twoje życie" – opowiada ze śmiechem Ewa Guz-Seroka. – To jedno z przesłań Moniuszki, a są ich tysiące – dodaje pianistka.
Marta Mularczyk ceni te wszystkie cechy pieśni Moniuszki, ale lubi je dodatkowo za to, że są bardzo melodyjne i dobrze napisane wokalnie. – Można zdobyć jego "Śpiewniki domowe" i śpiewać Moniuszkę w domu, rodzinnie, z przyjaciółmi. My śpiewamy go w domu cały czas – zachęca śpiewaczka.
Przeczytaj!
- Lato w Konstancinie i Skolimowie, czyli wspomnienia z ul. Prusa 15 i gazet z 1939 roku
- Planowane wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
- Dorosły imigrant w domu dziecka w Pęcherach?! Sprawdzamy doniesienia polityków Konfederacji
- Agata Meble potwierdza: "Zatrudnimy w Mysiadle blisko 100 osób" [WIDEO]
Napisz komentarz
Komentarze