To będzie trudny budżet

W związku z mniejszymi wpływami z podatku PIT gmina straci prawie 5 milionów złotych. Zapłaci też ponad dwa miliony więcej za energię elektryczną i dopłaci prawie półtora miliona do podwyżek dla nauczycieli. W przyszłym roku może nie wystarczyć pieniędzy na inwestycje.

Według szacunkowych obliczeń, obniżenie stawki podatku dochodowego z 18 do 17 proc. PIT spowoduje, że do gminnej kasy wpłynie o 4,1 miliona złotych mniej niż poprzednio. Zwolnienie z podatku dochodowego dla osób poniżej 26. roku życia, obowiązujące od 1 sierpnia, to kolejne uszczuplenie wpływów. W tym przypadku o około 800 tysięcy złotych.

– Niebawem otrzymamy od Ministerstwa Finansów dokładne informacje, na co możemy liczyć – wyjaśnia Piotr Chmielewski, rzecznik burmistrza Góry Kalwarii. – Wpływy z podatków PIT to jedne z ważniejszych dochodów dla gminy. Jeżeli bogacili się nasi mieszkańcy, to się do tej pory przekładało na to, że Gmina miała więcej pieniędzy na robienie dróg, poprawienie warunków w szkołach i przedszkolach, działalność kulturalną. W obecnej sytuacji nastąpi pewien regres. Zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje. Musimy nagle szukać dodatkowych środków.

Prąd droższy o 53 procent

Górę Kalwarię dotknie także podwyżka cen prądu. Gmina zużywa go na oświetlenie ulic, zasilenie budynków gminnych, szkół, przedszkoli. Dużo energii zużywa miejski basen. Bardzo energochłonna jest też oczyszczalnia ścieków. W przyszłym roku gmina zapłaci 6,8 miliona złotych za prąd. To o 53 procent więcej niż do tej pory; wcześniej była to kwota 4,5 miliona.

– Staramy się ograniczać koszty związane z energią. Dlatego zdecydowaliśmy się na przetarg grupowy, organizowany dla kilkudziesięciu gmin i innych podmiotów jednocześnie. Gdyby nie to, ceny byłyby prawdopodobnie jeszcze wyższe – mówi Piotr Chmielewski. – Inwestujemy w energooszczędne źródła oświetlenia ulicznego. Jeśli w przyszłym roku jakiekolwiek lampy będą instalowane w ramach funduszu sołeckiego, będą to lampy z wykorzystaniem systemu LED. Będziemy wprowadzać kolejne innowacje, którą pozwolą na zmniejszenie zużycia prądu.

Dopłacają nauczycielom

Dodatkowym obciążeniem finansowym dla samorządu są podwyżki dla nauczycieli, które otrzymali w wyniku porozumienia między związkami zawodowymi a rządem.

– Podwyżki te kosztują nas blisko 2,2 miliona złotych. Tymczasem rząd przysłał 577 tysięcy złotych dodatkowej subwencji i powiedział, że więcej nie da. Czyli jest to kolejna rzecz, która wymusza poszukiwanie dodatkowych pieniędzy w budżecie – wyjaśnia rzecznik burmistrza

Połowa wydatków bieżących w gminie jest przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z oświatą. – Nie ma mowy o tym, żebyśmy ograniczali liczbę szkół. Musimy utrzymywać je w odpowiednim standardzie. Dodatkowo prowadzone są rozmowy ze związkami nauczycielskimi, chcącymi podwyższenia dodatku motywacyjnego, który u nas jest na dość niskim poziomie. Były takie sytuacje, że nauczyciele w tym i poprzednim roku odchodzili do pracy w szkołach w innych gminach, gdzie te dodatki są wyższe. Chcielibyśmy uniknąć tego w przyszłości – dodaje rzecznik.

Przyglądać się każdej złotówce

Burmistrz zaproponuje budżet na kolejny rok. Zgodnie z przepisami trafi on do radnych do 15 listopada. Potem będą odbywać się komisje i przed Bożym Narodzeniem budżet zostanie uchwalony. – Kiedy rozmawiałem ze skarbnikiem gminy panią Ewą Sobiepanek, powiedziała, że rzeczywiście ten budżet będzie trudny. Jej zdaniem, tego typu niełatwa sytuacja była w latach 2010-2011, kiedy do samorządów z opóźnieniem dotarł kryzys finansowy. I wtedy też bardzo mocno trzeba było przyglądać się każdej złotówce przed jej wydaniem – opowiada Piotr Chmielewski. – Myślę, że gmina może być skazana na zaciągnięcie długu. Na przykład poprzez emitowanie obligacji. Rada Miejska będzie rozważać różne rozwiązania, ale podejrzewam, że sytuacja może ich zmusić do takiej decyzji.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze