Reklama

Sołeckie wsparcie

Sołeckie wsparcie

Dzięki środkom pochodzącym z funduszu sołeckiego w gminnych wsiach pojawiają się różne ciekawe obiekty.


Fundusz sołecki to pieniądze, które zostały wyodrębnione z budżetu gminy i zagwarantowane dla sołectw na realizację przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Decyzję o jego wyodrębnieniu podejmuje rada gminy poprzez uchwałę. Podstawę prawną stanowi ustawa o funduszu sołeckim z dnia 21 lutego 2014 roku, której celem było zapewnienie mieszkańcom wsi możliwości samodzielnego i wspólnego decydowania o swoim otoczeniu i jakości życia.
Środki wydawane są zgodnie z wnioskiem mieszkańców uchwalonym na zebraniu miejskim, który później jest sprawdzany pod kątem prawidłowości jego sporządzenia. Następnie radni podejmują uchwałę o włączeniu przedsięwzięć do budżetu gminy. Za wykonanie tej części budżetu odpowiada burmistrz, sołtys zaś wspólnie z mieszkańcami pełni kontrolę nad terminem realizacji oraz jakością wykonania przedsięwzięcia. Pieniądze z funduszu sołeckiego muszą zostać wydane do końca roku, na który zostały uchwalone, te, które nie zostaną wydane, nie przechodzą na kolejny rok (nie przepadają, tylko zostają w budżecie gminy).
Wiaty, altany, place zabaw
Na co można spożytkować fundusze? Możliwości jest mnóstwo. Mogą one zostać przeznaczone na budowę chodników, sadzenie drzew oraz krzewów, dbanie o porządek we wsi (kosze na śmieci), remont wiat przystankowych itp. W ostatnim czasie gmina Góra Kalwaria za pośrednictwem swojej strony internetowej na bieżąco informuje mieszkańców o ukończonych inwestycjach, które udało się sfinansować przy pomocy funduszu sołeckiego.
24 kwietnia do użytku została oddana altana w Szymanowie. Drewniana konstrukcja składa się z części wypoczynkowej oraz części przeznaczonej na drobny sprzęt gospodarczy. Kolejny tego typu obiekt powstał w Wólce Dworskiej.
– Jej dogodna lokalizacja, na trasie szlaku rowerowego z Konstancina do Góry Kalwarii, pozwoli na chwilę wytchnienia zarówno mieszkańcom, jak i turystom korzystającym ze szlaku – informował urząd. Obie kosztowały łącznie nieco powyżej 30 tysięcy złotych.
Ukończono też przedostatnią planowaną altanę, która pojawiła się w Tomicach. Oprócz altan w gminie dzięki funduszowi sołeckiemu powstało wiele placów zabaw – w Kątach, Łubnej, Baniosze i Pęcławiu. Ciekawie wygląda także zamykana wiata na rowery znajdująca się przy przystanku w Krzakach Czaplinkowskich, dzięki niej można wygodnie przesiąść się z dwóch kółek w autobus, nie martwiąc się o rower. W budżecie przy wsparciu środków funduszu zaplanowano również między innymi oświetlenie ulic w Czachówku, Czaplinku, Lininie i Dobieszu. Razem za wszystkie inwestycje wychodzi ponad 342 tysiące złotych pochodzących z funduszu sołeckiego.
– W gminie brakuje takich miejsc, w których można by po prostu usiąść i odetchnąć. Bardzo się cieszę, że pieniądze te nie idą na zmarnowanie – ocenia jeden z mieszkańców gminy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama