Reklama
Odkryj serce Twojej społeczności – zapisz się na newsletter Przeglądu Piaseczyńskiego!
 

 

 

 

Coraz więcej chorych. Jest apel piaseczyńskiego Sanepidu!

W powiecie piaseczyńskim wzrasta liczba chorych na krztusiec - alarmuje piaseczyński Sanepid. Placówka wydała zalecenia dla szkół oraz zaapelowała do mieszkańców o szczepienie się.
Coraz więcej chorych. Jest apel piaseczyńskiego Sanepidu!
Choroba może wywołać ciężkie powikłania szczególnie u małych dzieci

Autor: Anna Żuber

Źródło: Zdjęcie ilustracyjne

Krztusiec to ostra choroba układu oddechowego, wywoływana przez bakterię bordetella pertussis. 

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piasecznie obserwuje wzrost zachorowań na krztusiec wśród dzieci i młodzieży w powiecie piaseczyńskim - poinformowała Hanna Kułakowska-Michalak, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. - W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piasecznie informuje, iż najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej chorobie są bezpłatne obowiązkowe szczepienia ochronne - dodała.

Bakteria bordetella pertussis z łatwością przenosi się z osoby na osobę drogą powietrzno-kropelkową, a więc poprzez kaszel, kichanie czy mówienie. 

Szkoły z zaleceniami

O wzroście zachorowań w powiecie poinformowano m.in. szkoły i przedszkola, podlegające gminie. Te otrzymały również zalecenia, które mają również trafić do rodziców dzieci, wraz z informacją o objawach, charakterystycznych dla tej choroby. Natomiast w samych placówkach edukacyjnych zalecono częste wietrzenie pomieszczeń i naświetlanie ich lampą bakteriobójczą, jak również zwiększenie liczby dezynfekcji powierzchni biurek, stołów na stołówce czy klamek. Ponadto w szkołach mają być prowadzone zajęcia przez pielęgniarki zajęcia edukacyjne z zakresu transmisji chorób przenoszonych drogą powietrzno-kropelkową. 

Jakie objawy zgłosić lekarzowi?

Urzędnicy apelują, aby w razie wystąpienia u dziecka takich objawów jak silny, krztuszący kaszel, duszności, stan podgorączkowy, wymioty, zaczerwienienie twarzy, należy skonsultować je z lekarzem. 

Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i dzieci do lat 4. W przypadku osób, które nie przyjęły szczepionki przeciwko krztuścowi, choroba może doprowadzić do takich powikłań, jak zapalenie płuc czy oskrzeli, rozedma płuc, zapalenie ucha środkowego, a nawet zapalenie mózgu i jego uszkodzenie. Krztusiec może doprowadzić do zgonu - najczęściej zdarzają się w przypadku dzieci do 3 miesiąca życia.

Konieczne dawki przypominające

Jak podkreślają urzędnicy, czynne uodpornienie przeciwko krztuścowi zdobyte szczepionką, którą, zgodnie z obowiązującym kalendarzem sczepień podaje się w szczepionce skojarzonej z anatoksyną błoniczą i tężcową, obejmuje trzy dawki podane co 4-6 tygodni pomiędzy 3-6 miesiącem, jedną dawkę uzupełniającą podaną pomiędzy 16-18 miesiącem życia oraz jedną dawkę w 6 roku życia. 

W przypadku osób, które były zaszczepione, konieczne są dawki pozwalające na utrzymanie odporności. Dawkę przypominającą podaje się w 19 roku życia, a u osób dorosłych co 10 lat.

Z gwałtownym wzrostem zachorowań na tę chorobę zmaga się wiele krajów europejski. W ostatnim czasie największym europejskim ogniskiem krztuśca jest Chorwacja, w której w ciągu ostatnich 15 miesięcy odnotowano 6381 przypadków. Zdaniem ekspertów przyczyną powrotu niemalże zapomnianej choroby jest spadek liczby szczepień.

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mm 16.04.2024 10:26
Ciekawe skąd ten krztusiec się przywlókł

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama