Reklama
Odkryj serce Twojej społeczności – zapisz się na newsletter Przeglądu Piaseczyńskiego!
 

 

 

 

Chcą wyższych dopłat do biletów

Trwa zbiórka podpisów pod projektem uchwały w sprawie zwiększenia dopłat do biletów metropolitalnych dla mieszkańców gminy Lesznowola.
Chcą wyższych dopłat do biletów

Autor:

Bilet metropolitalny Warszawskiego Transportu Publicznego uprawnia do zakupu ze zniżką biletu długookresowego w 1. i 2. lub w 2. strefie. Mieszkańcy gminy Lesznowola podkreślają, że w całej aglomeracji warszawskiej płacą za bilety najwięcej, bo samorząd, jako jeden z nielicznych, ma najniższą dopłatę. Podobna sytuacja jest jedynie w Wieliszewie i Konstancinie-Jeziornie, ale ten należy do 1. strefy. 

Pozostałe samorządy oferują mieszkańcom dopłatę w pełnej wysokości. Przykładowo, mieszkańcy Lesznowoli płacą za normalny bilet kwartalny 76 zł więcej niż za taki sam bilet mieszkańcy sąsiedniego Piaseczna. Jak podkreślają, w związku z tym, że nie jest to dla nich korzystne, z biletu metropolitalnego w gminie Lesznowola prawie nikt nie korzysta, za to wielu z nich decyduje się więc na płacenie podatków… w Warszawie. Dzięki temu korzystają z takich samych zniżek, jak mieszkańcy stolicy. Traci za to na tym budżet podwarszawskiego samorządu. 

Jak podkreślają mieszkańcy, w związku z tym że nie jest to korzystne dla mieszkańców gminy, z biletu metropolitalnego w gminie Lesznowola prawie nikt nie korzysta, za to wielu z nich decyduje się więc na płacenie podatków... w Warszawie. Dzięki temu korzystają z takich samych zniżek, jak mieszkańcy stolicy. Traci za to na tym budżet podwarszawskiego samorządu. 

– W związku z tym postanowiliśmy skorzystać z drogi jaką daje obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, z pomocą której zamierzamy złożyć do Rady Gminy Lesznowola projekt uchwały zwiększającej wysokość dopłat do biletu wsparty podpisami mieszkańców – podkreślają pomysłodawcy, którzy w tym celu zawiązali Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej „Inicjatywa Lesznowola”. 

Potrzebnych 300 podpisów

Jak podkreślają mieszkańcy, w roku 2024 jeden podatnik w gminie wg. planowanych w budżecie wpływów z podatku PIT, przyniesie dochód w wysokości średnio 7063.14 zł. – Oznacza to, że jeden jest w stanie sfinansować przejazdy prawie 14 osób przez cały rok. Gdyby nawet 1000 mieszkańców skorzystało z oferty biletu metropolitalnego, to wystarczy, by spośród tego tysiąca jedynie 74 osoby zaczęły płacić podatki w naszej gminie, by koszt całego przedsięwzięcia się zwrócił. Jest to więc w rzeczywistości przedsięwzięcie samofinansujące się – podkreślają pomysłodawcy. Jak dodają, zwiększenie dopłat przyniesie także efekt ekologiczny, bo zachęci większą liczbę osób do korzystania z transportu zbiorowego, dzięki czemu na ulice wyjedzie mniej aut. 

Aby projekt w sprawie maksymalnych dopłat do biletu metropolitalnego trafił pod obrady Rady Gminy Lesznowola potrzebnych jest 300 podpisów. Póki co zebrano ich ok. 200. 

Chętni do wyrażenia poparcia dla inicjatywy proszeni są o kontakt na email: [email protected].

CZYTAJ TEŻ: 

Ankieta: Chcą wyższych dopłat do biletów

CZY UWAŻASZ, ŻE GMINA LESZNOWOLA POWINNA ZWIĘKSZYĆ MAKSYMALNIE DOPŁATY DO BILETU METROPOLITALNEGO DLA SWOICH MIESZKAŃCÓW?

TAK
94%   (32 głosy)
NIE
6%   (2 głosy)
NIE MAM ZDANIA
0%   (0 głosów)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Meggy 06.02.2024 09:09
Płacenie podatków pit jest związane tylko i wyłącznie z miejscem zamieszkania (rzeczywistym), a nie z 'przykolorowanym' związanym z profitami do biletów... Warto o tym też napisać, że każdy podając ' przykolorowany' adres zamieszkania, po po prostu oszukuje.

Miś Kazek 05.02.2024 19:46
Ktoś tu się źle zbrefował... Konstancin-Jeziorna płaci najwięcej, bo razem z Markami jest w 1 strefie biletowej ZTM. Także mieszkańcy Konstancina płacą cena dokładnie takie same, jak mieszkańcy stolicy. No cóż. Czasami tak trudno jest doczytać. Trochę wstyd ..

Reklama
Reklama
Reklama