Zółta naklejka: 165 razy wstrzymano lub ograniczono ruch pociągów

0
461

PKP PLK S.A. pokazało dzisiaj jak zderza się 100 tonowa lokomotywa jadąca 30 km/h z samochodem osobowym. Przedstawiciele spółki opowiedzieli również o żółtej naklejce – jak działa i czemu ratuje życie.

– Oznakowanie 14 tys. przejazdów żółtymi naklejkami z informacjami ratującymi życie przynosi efekty. 165 razy wstrzymany lub ograniczony był ruch pociągów po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość tragedii, strat i problemów komunikacyjnych – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

Już od czerwca 2018 r. na wszystkich przejazdach w Polsce jest #ŻółtaNaklejkaPLK.

– Przez rok, żółte naklejki na przejazdach i specjalne łącze między służbami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A a operatorami nr 112 pozwoliły 165 razy na szybkie reakcje, zapewniające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Oznakowanie przejazdów istotnie zwiększyło poziom bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów. Dodatkowe informacje pozwalają eliminować zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Żółtą naklejkę, umieszczoną na skrzyżowaniach toru i drogi na słupkach rogatek lub po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja powinni znać wszyscy. Na każdej jest indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numery tel. do służb technicznych. Aby z informacją o akcji #ŻółtaNaklejkaPLK dotrzeć do wszystkich są, ulotki, filmy wideo-poradniki, poradniki video, banery, plakaty, akcje informacyjne, materiały dla instruktorów nauki jazdy.

Od czerwca 2018 roku. dzięki żółtej naklejce,  operatorzy numeru 112 odebrali ponad 800 zgłoszeń. Aż w 78 przypadkach wtrzymano ruch pociągów na linii kolejowej, co zapobiegło tragedii.

99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynikają z niewłaściwych decyzji kierowców, najczęściej jest to: ignorowania znaku „Stop”, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach.

W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. na przejazdach zginęło 20 osób, a 7 zostało ciężko rannych.

Więcej informacji na: http://www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/