Reklama
Odkryj serce Twojej społeczności – zapisz się na newsletter Przeglądu Piaseczyńskiego!
 

 

 

 

Dzikie przejście przez obwodnicę na celowniku drona (FILM)

Niebezpieczne zachowanie pieszych na obwodnicy Piaseczna. Zamiast korzystać z przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z ul. Okulickiego, przechodzą przez obwodnicę w niedozwolonym miejscu. Sprawie przyjrzała się piaseczyńska policja.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Często w pośpiechu, z siatkami pełnymi sprawunków, zrobionych chwilę wcześniej w pobliskim hipermarkecie Kaufland, przemierzają w niedozwolonym miejscu ruchliwą obwodnicę Piaseczna. Takie zachowanie jest nie tylko ogromnym zagrożeniem dla samych pieszych, ale też podróżujących samochodami. Nierzadko przerażeni kierowcy wciskają mocno hamulce, widząc wkraczających na jezdnię ludzi. Zdarza się, że piesi, wykorzystując pustą drogę w jednym kierunku, pokonują tę jezdnię i zatrzymują się na znakach poziomych, rozdzielających pasy ruchu. Tam czekają na przejście na drugą stronę ulicy. Widać to dokładnie na udostępnionym właśnie nagraniu z policyjnego drona.

Może kosztować zdrowie, a nawet życie

Takie sytuacje dzieją się w tym miejscu nagminnie – w godzinach szczytu nawet co kilka minut ktoś przechodzi z jednego pobocza na drugie. 

– Na drodze wystarczy krótka chwila nieuwagi, moment roztargnienia, by doszło do błędu, który może kosztować nas zdrowie, a nawet życie – podkreśla st. asp. Magdalena Gąsowska, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. – Będąc uczestnikami ruchu drogowego bardzo często zapominamy, że oprócz praw, mamy również obowiązki, których bezwzględne przestrzeganie znacząco wpływa na bezpieczeństwo nas wszystkich – dodaje. 

Po sygnałach, płynących do naszej redakcji dot. „dzikiego przejścia” przez obwodnicę Piaseczna, przez dwa dni policjanci piaseczyńskiej drogówki bacznie przyglądali się pieszym w tym miejscu. – Niestety wielu z nich momentami stawiało na szali swoje zdrowie i życie, podejmując ryzykowne zachowania – przyznają funkcjonariusze.

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie, mandaty karne nałożone zostały na 32 pieszych, sporządzono 14 wniosków o ukaranie do sądu.

Policjanci z Piaseczna przypominają, że:

•          pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.

•          przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

•          przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów.

Pieszemu zabrania się:

1. wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:

•          bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

•          spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2. przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;

 4. przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;

 5. chodzenia po torowisku;

 . wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

 7. przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

 8. korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pieszy 30.04.2024 14:10
To dzikie przejście funkcjonuje od zawsze. Dojście do przejścia dla pieszych nie jest nawet kwestią pójścia wzdłuż drogi, ponieważ jest tam teren zielony. Dla mieszkańców osiedla dojście do przejścia oznacza nadłożenie drogi ok. 800 metrów - w perspektywie dźwigania siatek z zakupami wybieram przejście na dziko. Może policja zamiast czychać w krzakach, to zajęłaby się organizacją ruchu. Można zrobić zawsze kładkę lub przejście podziemne. Problem istnieje od lat, a jakoś nie znalazł się nikt próbujący rozwiązać problem...

ppp 28.04.2024 07:56
To jest droga w terenie niezabudowanym więc nie ma tu formalnego zakazu przekraczania drogi przez pieszych (jest też dalej niż 100m od przejścia). Niezależnie od braku formalnej podstawy do karania jest to Miejsce szalenie niebezpieczne

Reklama
Reklama
Reklama