Zmiana warty

172

W niedzielę w trzech gminach naszego powiatu dokonaliśmy wyboru burmistrzów i wójta. Rządzić będą dotychczasowy wiceburmistrz, wicewójt i wicestarosta.

II tura wyborów odbyła się w Prażmowie, Górze Kalwarii i Piasecznie. W trzech pozostałych gminach w pierwszej turze wygrali dotychczasowi wieloletni włodarze gmin. W Lesznowoli kolejne 5 lat rządzić będzie Jolanta Maria Batycka-Wąsik, w Tarczynie Barbara Galicz, a w Konstancinie-Jeziornie Kazimierz Jańczuk.

W Piasecznie dotychczasowy burmistrz Zdzisław Lis w ogóle nie wystartował, dostał się za to do rady powiatu. W II turze konkurowali ze sobą wiceburmistrz gminy Daniel Putkiewicz, oraz jego kolega z równoległej klasy w liceum, starosta Wojciech Ołdakowski. Wystawiony z list Koalicji Obywatelskiej Putkiewicz uzyskał 18 719 głosów, czyli 71,14%. Ołdakowski, będący kandydatem PiS, uzyskał w gminie 28,86% (7594 głosów). Wygrał z Putkiewiczem wyłącznie w obwodzie nr 44 w Bogatkach, w pozostałych 44 obwodach dominował obecny wiceburmistrz.

W Górze Kalwarii kontrkandydatem dotychczasowego burmistrza Dariusza Zielińskiego (Nasza Gmina Nasz Powiat) został wicestarosta piaseczyński Arkadiusz Strzyżewski (Nowa Kalwaria). Strzyżewski uzyskał 63,18% (6001 głosów), Zieliński 36,82% (3498 głosów). Na 16 obwodów, Zieliński zdobył większość tylko w obwodach w Dobieszu i Czachówku.

W Prażmowie natomiast wygrał wicewójt Prażmowa, były piaseczyński starosta oraz sołtys Józefosławia Jan Adam Dąbek (Nasza Gmina Nasz Powiat), jednak tu zadecydowało kilkadziesiąt głosów. Jego kontrkandydatem był Maciej Michalski z KWW Macieja Michalskiego, wicewójt Prażmowa za kadencji Grzegorza Pruszczyka, oraz dotychczasowy sekretarz powiatu. Otrzymał poparcie PiS, jednak nigdy nie należał do tej partii.

Dąbek otrzymał 1875 głosów, co dało mu 50,92%. Michalski natomiast zdobył 1807 głosów, czyli 49,08%. Dąbek przegrał tylko w jednym z pięciu obwodów – w Nowym Prażmowie i Łosiu.

Chociaż w tych trzech gminach nastąpiła zmiana, wiadomo jednak czego można spodziewać się po wybranych burmistrzach i wójcie, są oni bowiem doświadczonymi samorządowcami i pokazali już, czego potrafią dokonać.