Rekordowe janosikowe

0
528

Powiat zamierza w przyszłym roku wydać 310 mln złotych. Rekordowe janosikowe pochłonie niemal dwa razy tyle pieniędzy co inwestycje.

Zarząd powiatu przedstawił radnym projekt budżetu na rok 2021. Dochody mają wynieść blisko 295 milionów, a wydatki o 15 mln więcej. Deficyt zostanie sfinansowany ze środków niewykorzystanych w roku bieżącym oraz emisji obligacji na kwotę 10 mln złotych. Bolączką samorządu jak co roku jest obowiązek przekazania do budżetu państwa tzw. janosikowego. W 2021 roku ma ono wynieść 58 mln złotych, czyli o 4 mln więcej niż w 2020 roku, przy zakładanym wzroście dochodów z PIT mieszkańców w wysokości zaledwie 2 mln zł.

Najwięcej środków zostanie przekazanych na oświatę – zaplanowano na nią prawie 84 miliony złotych. Powiat otrzyma na ten cel ponad 77 mln zł subwencji. Na zadania z zakresu pomocy społecznej przeznaczono 60,5 mln zł, z czego prawie 37 mln zł na funkcjonowanie domów pomocy społecznej. Blisko 34 mln zł pochłonie utrzymanie dróg.

Powiat zamierza w przyszłym roku wydać 310 mln złotych. Rekordowe janosikowe pochłonie niemal dwa razy tyle pieniędzy co inwestycje.
Jedną z najdroższych inwestycji jest przebudowa ul. Dworskiej

Inwestycje w każdej gminie

W tym roku zarząd powiatu zadbał o to, by na liście planowanych inwestycji uwzględnić wszystkie gminy. Nierówny podział środków na zadania realizowane w poszczególnych gminach czy zupełne pomijanie, zwłaszcza gmin Tarczyn i Prażmów, każdego roku spotyka się z krytyką radnych reprezentujących „poszkodowaną” gminę, jak również samych mieszkańców danego obszaru. Nie chcą oni przyjąć do wiadomości argumentu, że środki inwestowane w budowę szkół czy urzędów siłą rzeczy będą wydane w Piasecznie. Podobnie jak pomijają kwestię dofinansowywania różnych przedsięwzięć przez samorządy gminne (zwłaszcza Piaseczno czy Lesznowolę).

Czytaj także: Spółka uratuje budżet?

W 2021 roku powiat zaplanował 30 inwestycji za nieco ponad 30 mln złotych. Większość stanowią oczywiście inwestycje drogowe. Na terenie gminy Prażmów powstanie m.in. rondo w Piskórce oraz projekt chodnika do kolejnego ronda – w Krupiej Wólce. Łącznie inwestycje w gminie Prażmów mają wynieść w 2021 roku ponad 3,3 mln zł.

W Tarczynie powstanie rondo u zbiegu ul. Dobrowolskiego i Grójeckiej oraz projekty chodników w Świętochowie, Przypkach, Janówku i nowa nawierzchnia na drodze powiatowej 2837W w Pracach Małych i Gąskach. Powiat zainwestuje w powiatowe drogi w Tarczynie ponad 2,5 mln zł.

W Lesznowoli kontynuowana będzie przebudowa ul. Szkolnej. Powiat zaprojektuje też ścieżkę rowerową oraz odwodnienie wzdłuż Krasickiego w Nowej Iwicznej. Planowana jest też modernizacja ulicy Postępu oraz Masztowej. W sumie na inwestycje na terenie gminy Lesznowola przeznaczone zostanie ponad 8 milionów zł.

W Górze Kalwarii kontynuowana będzie przebudowa dróg na terenie byłej jednostki wojskowej. Zmodernizowana ma zostać również droga w Sobikowie, a dla kilku kolejnych przygotowane zostaną projekty. W Górze Kalwarii realizowana też będzie nowa inwestycja oświatowa powiatu.

Powiat zamierza w przyszłym roku wydać 310 mln złotych. Rekordowe janosikowe pochłonie niemal dwa razy tyle pieniędzy co inwestycje.
W Górze Kalwarii będzie realizowana jedyna nowa inwestycja oświatowa

– Przy budowlance w Górze Kalwarii rozpocznie się długo oczekiwana budowa hali sportowej, warsztatów szkolnych i łącznika między budynkami szkoły i internatu – zapowiadają władze powiatu. Samorząd planuje też termomodernizację budynków DPS w Górze Kalwarii. W sumie na inwestycje na terenie gminy Góra Kalwaria powiat wyda blisko 8 mln zł.

Czytaj także: Projekt budżetu gotowy

Na granicy gmin Piaseczno i Konstancin – Jeziorna będzie kontynuowana przebudowa ul. Dworskiej wraz z budową nowego mostu nad Jeziorką, która pochłonie 4 mln zł. Zarząd zaplanował też poprawę nawierzchni na drodze z Bielawy do Okrzeszyna za 1,5 mln zł.

Faza projektów

– Ważnym elementem przyszłorocznego budżetu są inwestycje, które będą w fazie przygotowania dokumentacji projektowych. Dlatego na to w jakich rejonach będziemy inwestować trzeba patrzeć w trochę dłuższej perspektywie czasu – zaznacza starosta Ksawery Gut. – Może się wydawać, że w tym roku przeznaczamy mniej środków finansowych na terenie jakiejś gminy, natomiast w perspektywie czasu, po przygotowaniu inwestycji, ten trend w kolejnych latach się odwraca, gdyż projekt kosztuje dużo mniej niż jego realizacja – dodaje.

Takimi zadaniami są np. dwa bardzo problematyczne skrzyżowania na drodze krajowej 79 – w Żabieńcu i Baniosze. Na 2021 rok powiat zaplanował dla obu po 50 tys. zł na dokończenie projektowania. Dopiero później w oparciu o kosztorys zacznie szukać środków na realizację tych zadań. Czy uda się je zrealizować już w przyszłym roku będzie zależało właśnie do znalezienia finansowania.

Prace radnych na budżetem i WPF powinny się zakończyć w grudniu.

Czytaj także: Rekordowy deficyt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię