Parkowanie płatne, ale jednolite

0
1341

Gmina rozszerzyła Strefę Płatnego Parkowania o kolejne ulice. Jednocześnie pojawiły się zmiany w regulaminie płatnych parkingów.

Niedawno weszła w życie uchwała rozszerzająca Strefę Płatnego Parkowania w mieście. SPP objęły teraz również ulice Ludową i Fabryczną. Za postój powyżej 45 minut zapłacimy już także na ul. Julianowskiej, w okolicy cmentarza komunalnego.

To nie koniec parkingowych rewolucji. Wkrótce Strefa Płatnego Parkowania powiększy się o kolejne ulice. Tym razem będzie to ciąg ulic Kilińskiego, Sierakowskiego i Warszawskiej. SPP obejmie również dotychczas bezpłatny parking przy kościele św. Anny.  Aktualnie trwa tu instalowanie parkomatów, na razie jednak nie będą one uruchamiane.

Jak podkreślają władze gminy, celem jest „uwolnienie” miejsc postojowych w centrum miasta. – Na podstawie dotychczasowego doświadczenia z piaseczyńskiej strefy płatnego parkowania wiemy, że można osiągnąć poziom rotacji pojazdów na miejscach postojowych w wysokości od 8 do 10 pojazdów na jednym miejscu w ciągu 10 godzin funkcjonowania strefy – czytamy w uzasadnieniu uchwały rozszerzającej Strefę Płatnego Parkowania.

Magistrat przymierza się także do uruchomienia Systemu Miejskich Płatnych Parkingów. Na istniejących placach, m.in. przy ul. Sierakowskiego, Nadarzyńskiej czy przy komendzie policji, system opłat będzie inny. W przeciwieństwie do Strefy Płatnego Parkowania, nie będzie tu obowiązywać darmowe 45 minut, opłata będzie naliczana od pierwszej minuty. Pierwsza godzina postoju będzie kosztować 3 zł (opłata minimalna), druga – 3,5 zł, trzecia – 4 zł. Koszt dziennego biletu będzie wynosić 10 zł, zaś tygodniowego – 40 zł. Miesięczny abonament to koszt w wysokości 100 zł, przy czym posiadacze Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca mogą liczyć na 20-procentową zniżkę.

Pierwotnie opłaty na parkingach opłaty miały obowiązywać w dni robocze od godz. 8.00 do 22.00. Pojawiały się jednak głosy, że wprowadzenie na parkingach innych godzin niż w Strefie Płatnego Parkowania (tu miejsca są płatne do godz. 18.00) będzie prowadzić do nieporozumień. Dodatkowo istniała obawa o bezpieczeństwo kontrolerów, którzy musieliby patrolować parkingi wieczorami. Ostatecznie więc zapadła decyzja o skróceniu godzin funkcjonowania MPP. Podobnie jak w przypadku Strefy Płatnego Parkowania, za postój na miejskim parkingu będziemy płacić od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. To również dobra wiadomość dla okolicznych mieszkańców, którzy wieczorem będą mogli bezpłatnie zaparkować swoje auta.

Czytaj również: Parking kosztem drzew?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię