Lesznowola chce uruchomić płatne parkingi. Przy szkołach

2
950

Pomysł wprowadzenia odpłatności za postój na parkingach w Nowej Iwicznej i Łazach wywołał spore poruszenie wśród mieszkańców.

O tym, że gmina zamierza utworzyć System Gminnych Parkingów Płatnych (SGPP) mieszkańcy dowiedzieli się z projektu uchwały, która ma być procedowana podczas sesji 22 lipca. Zgodnie z tym dokumentem strefą płatnego parkowania objęte miałyby być na razie dwa parkingi – obok szkoły i skateparku w Nowej Iwicznej oraz obok szkoły w Łazach.

– Ja ostatecznie rozumiem, że na tym obok szkoły w  Iwicznej mogą parkować też osoby, które zostawiają samochód, bo jadą do Warszawy pociągiem, ale w Łazach to jakiś absurd. Kto miałaby tam blokować parking na cały dzień poza nauczycielami? – zastanawia się nasza czytelniczka.

Miejsc brakuje, potrzebna rotacja

Zarówno przy szkole w Łazach, jak i tej w Nowej Iwicznej, miejsc dla pracowników na terenach należących do placówek, jest niewiele. Siłą rzeczy więc większość nauczycieli na czas pracy zostawia swoje samochody na parkingach zlokalizowanych obok szkoły. Na specjalne uprawnienia po wprowadzeniu SGPP raczej nie mają szans. Opłaty mają nie obowiązywać jedynie pojazdów uprzywilejowanych, pojazdów służbowych Urzędu Gminy i właścicieli Kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością (o ile parkują na specjalnie dedykowanym im miejscu).

Czytaj także: Kompostownia w zawieszeniu

Powodem wprowadzenia odpłatności jak wyjaśnia w uzasadnieniu uchwały gmina, jest deficyt miejsc parkingowych i potrzeba ich większej rotacji. Opłaty maja obowiązywać w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku. Do 60 minut można skorzystać z parkowania bezpłatnie pod warunkiem pobrania z parkometru tzw. biletu zerowego. Innymi słowy rodzice odwożący czy odbierający dziecko ze szkoły, nie będą musieli wnosić opłaty.  Za brak ważnego biletu lub przekroczenie czasu parkowania grozi tzw. opłata dodatkowa w wysokości 100 zł. Jakie będą stawki opłat za godzinę postoju? Tego gmina na razie nie ujawniła. W projekcie uchwały mowa o opłacie według „cennika opłaty parkingowej”. Być może zarówno ta kwestia, jak i kwestia terminu wprowadzenia odpłatności za parkowanie pojawi się podczas sesji Rady Gminy.

2 KOMENTARZE

  1. Dlaczego dopiero teraz?
    Od lat mieszkańcy o to prosili.
    W Piasecznie są parkometry i jest OK, że przyjezdni płacą. A na parkingach w Nowej Iwicznej stoją samochody z Piaseczna i ma być gratis?

  2. Cytat: o ile parkują na specjalnie dedykowanym im miejscu

    Kiedys to sie dedykowało komuś dzieła, a dziś miejsca parkingowe!

    O tempora, o mores!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię