Czy zmienią się granice Góry Kalwarii

0
432

Zaskakujące wyniki przyniosły konsultacje społecznych w sprawie włączenia do granic miasta części wsi Moczydłów i Krzaki Czaplinkowskie.

Z wnioskiem o przesunięcie granic miasta wystąpili w ubiegłym roku mieszkańcy Kalwaryjki oraz najbliższych Górze Kalwarii domów w Moczydłowie. Ci ostatni przekonywali, że mają znacznie bliżej do miasta niż do głównej części wsi Moczydłów. Z kolei mieszkańcy Kalwaryjki od lat prosili o włączenie ich osady do miasta. Kilkanaście lat temu bowiem stanowili odrębne sołectwo, które zostało odgórnie włączone przez władze gminy do Krzaków Czaplinkowskich. Przekonywali, że są dużo bardziej emocjonalnie i organizacyjnie związani z miastem niż wsią.

Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski ze zrozumieniem podszedł do wniosku mieszkańców i przedstawił sprawę radnym. W sierpniu br. roku radni zdecydowali, że należy w tej sprawie przeprowadzić konsultacje społeczne zarówno wśród mieszkańców obu wsi, jak też mieszkańców miasta.

Zaskakujące wyniki

W dniach 23 września – 21 października zapytano mieszkańców co sądzą na temat zmiany granic miasta Góry Kalwarii. W konsultacjach mogli wziąć udział mieszkańcy sołectw Moczydłów, Krzaki Czaplinkowskie oraz miasta Góra Kalwaria. Mogli oni oddawać głos w formie papierowej lub elektronicznej. W trakcie konsultacji odbyło się także spotkanie konsultacyjne zainteresowanych stron.

Łącznie oddano 275 głosów, z czego 258 było ważnych. W przypadku Moczydłowa udział w głosowaniu wzięły 73 osoby (20,39% uprawnionych). Za włączeniem części miejscowości Moczydłów do miasta Góra Kalwaria opowiedziało się 67 osób, a 4 osoby były przeciw. W przypadku Krzaków Czaplinkowskich udział w głosowaniu wzięło 116 osób (30,21% uprawnionych). Co zaskakujące, większość była przeciwna włączeniu części wsi do miasta (72 osoby). Pomysł ten poparło 40 mieszkańców. W Górze Kalwarii ankietami zainteresowały się tylko 43 osoby (0,48% uprawnionych). Za przyłączeniem części wsi Moczydłów opowiedziały się 33 osoby, 5 było przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu. Odnośnie włączenia w granice miasta części Krzaków Czaplinkowskich, „tak” odpowiedziało 29 osób, „nie” dwie, a cztery wstrzymały się od głosu.

Wynik konsultacji nie ma dla radnych charakteru wiążącego. Przed podjęciem decyzji chcieli po prostu poznać opinię mieszkańców na ten temat. Czy ostatecznie zdecydują o przesunięciu granic miasta i w jaki sposób, przekonamy się prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości.

Czytaj także: Przekazali 10 laptopów potrzebującym uczniom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię