Co zrobić, kiedy spotkamy bezdomnego lub rannego psa?

0
1018

Bezdomne psy można zgłaszać do straży miejskiej. Ma ona za zadanie odłowić z ulicy bezpańskiego czworonoga i przewieźć go w odpowiednie miejsce. Wałęsające się zwierzę można również zgłosić bezpośrednio do najbliższego schroniska lub na policję oraz Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Polska, działającej na terenie powiatu piaseczyńskiego 24 godziny na dobę.

Za sprawowanie opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz ich wyłapywanie odpowiedzialne są gminy. Jej szczegóły i zakres określa ustawa o ochronie zwierząt. Zgodnie z nią rada gminy określa, w drodze uchwały, corocznie do 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Odłowiony przez służby pies zostanie odwieziony do schroniska, z którym dana gmina ma podpisaną umowę.

Co zrobić, gdy napotkamy bezdomnego czworonoga? Warto sprawdzić w Internecie, czy dany pies nie jest poszukiwany przez opiekuna. Dobrym rozwiązaniem jest też zrobienie zdjęcia psu i zamieszczenie go w sieci z informacją o aktualnej lokalizacji zwierzęcia. Portale społecznościowe działają bardzo szybko. Może wtedy się okazać, że nie będzie potrzebna interwencja specjalnych służb, a pies wróci do swojego domu, unikając stresu związanego z odławianiem i pobytem w schronisku. Straż miejska i przynajmniej część weterynarzy posiada urządzenie do odczytywania chipów umieszczonych pod skórą psa czy kota. To może pomóc szybko odnaleźć właściciela zwierzęcia.

A co jeśli potrącimy lub znajdziemy ranne zwierzę na ulicy?

Osoba, która potrąci zwierzę, zobowiązana jest mu pomóc. Pozostawienie zwierzaka na ulicy jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny do 5 tys. zł, a nawet aresztu. Należy wezwać pomoc, można zadzwonić na numer alarmowy 112, do straży miejskiej, policji lub Animal Rescue Polska. Służby powinny wiedzieć, kogo wezwać do pomocy rannemu zwierzęciu. Czekając na pomoc, jeśli to możliwe, odsuńmy zwierzę na pobocze, warto je okryć kocem, by nie traciło ciepła. W przypadku otwartej rany, by zatamować krwotok, powinniśmy przyłożyć do niej opatrunek uciskowy z jałowej gazy czy jakiegokolwiek innego materiału. Nie zapominajmy jednak, że cierpiące i zszokowane zwierzę może być agresywne, zadbajmy więc przede wszystkim o własne bezpieczeństwo.