Burmistrz nie wyda jeszcze decyzji

1
862

Auchan uzyskało decyzję środowiskową dla budowy centrum handlowego przy Puławskiej, to jednak nie oznacza, że rusza z budową. Burmistrz przesunął termin wydania swojej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do końca marca.

Auchan powstało w 1996 roku, w jednym budynku z Leroy Merlin.
Auchan coraz większe
W tym czasie znacznie zwiększyło swoją powierzchnię, dla Leroy Merlin powstał oddzielny budynek obok, a w łososiowej hali powstała galeria mieszcząca 50 sklepów. Firma Immochan, właściciel marketów Auchan, nie zamierzała jednak na tym poprzestać i zaplanowała budowę ogromnego centrum handlowego.
– Planujemy realizację tego projektu na 2019 rok. Po rozbudowie, na powierzchni najmu sięgającej 83 tys. mkw., znajdzie się 220 punktów handlowo-usługowych. Na trzecim piętrze galerii planujemy część rozrywkową z dużą strefą restauracyjną i kinem. Zależy nam na tym, aby to miejsce stało się sercem Piaseczna – powiedziała, jak podaje portal Eurobuild CEE, w 2016 roku Laurence Paquet, dyrektor generalna Immochan.
Oprócz tego ma powstać parking podziemny, parking naziemny oraz wyjazd na ulicę Puławską zostanie przebudowany. Rozebrany zostanie Leroy Merlin (prawdopodobnie powstanie przy ulicy Energetycznej, koło ronda). Powstać ma także nowa stacja benzynowa (istniejącą Auchan musi „przesunąć”) oraz myjnia samochodowa.
Plany rozbudowy spotkały się z ogromnym protestem mieszkańców, którzy mają swoje domy tuż za płotem Auchan. To im pod oknami wyrośnie kilkupiętrowa ściana nowego centrum handlowego. Aby jednak wybudować to centrum handlowe Auchan potrzebuje decyzji środowiskowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ), a następnie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wydanej przez burmistrza Piaseczna. To wszystko już kiedyś Auchan dostało, jednak 9 lutego 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję burmistrza i Auchan musiało starać się o wszystko od początku.
Auchan będzie musiało się odsunąć
Właśnie otrzymało nową decyzję RDOŚ. Zgodnie z nią obiekt może zostać rozbudowany w wariancie C – najkorzystniejszym dla środowiska. RDOŚ zalecił m.in. cofnięcie linii zabudowy od strony domów jednorodzinnych, osłonięcie galerii handlowej ekranami akustycznymi typu „zielona ściana” oraz budowę parkingu dla samochodów osobowych od strony ulicy Tulipanów zamiast parkingu dla samochodów ciężarowych, a także umieszczenie tam terenów zielonych.
Portale branżowe i ogólnopolskie media rozpisały się o rozpoczęciu budowy Auchan, to jednak będzie musiało poczekać.
Burmistrz Zdzisław Lis 31 stycznia wydał postanowienie, w którym przekłada termin wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia aż do 30 marca 2018 roku.
– Przedłużenie terminu załatwienia sprawy wynika z jej szczególnie skomplikowanego charakteru, konieczności oczekiwania na uzgodnienia raportu oceny oddziaływania na środowisko przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” oraz przeprowadzenia dalszych, wymaganych w sprawach dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, działań – czytamy w postanowieniu burmistrza.
PGW „Wody Polskie” to nowy twór, który powstał w styczniu, na razie się organizuje. Czy do 30 marca sprawa zostanie załatwiona, dopiero się przekonamy.
Budowa galerii potrwa ok. 30 miesięcy.

1 KOMENTARZ

  1. Rozbudowa jeszcze się nie rozpoczęła, a ja nie mogę doczekać się jej zakończenia. Wreszcie powstanie prawdziwa galeria handlowa z kinem w Piasecznie. Wspaniale!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię