UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Nowy układ komunikacyjny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od kiedy autobusy zaczną dojeżdżać do Metra Kabaty?


Tydzień temu troje radnych z Konstancina-Jeziorny – Tomasz Nowicki, Katarzyna Jacyna oraz Renata Dąbrowska – wzięło udział w spotkaniu w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Pionu Przewozów Andrzej Franków. Na zebraniu ustalono, jakich zmian w komunikacji miejskiej mogą się w najbliższych miesiącach spodziewać mieszkańcy gminy.
742 na Kabaty
Jakiś czas temu pisaliśmy o wątpliwościach dotyczących trasy autobusów linii 742, które obecnie jeżdżą z Góry Kalwarii do Wilanowa. Zarówno burmistrz Góry Kalwarii, jak i Konstancina-Jeziorny dostrzegali zalety pozostawienia dotychczasowej trasy. Z informacji Tomasza Nowickiego wynika jednak, że do krańca Osiedle Kabaty skierowane zostaną trzy linie jadące przez Konstancin: 710, 724 oraz właśnie 742.
724 w dni powszednie ma kursować średnio co godzinę, a w soboty i święta pozostawiony będzie obowiązujący rozkład. Trasa linii 700 się nie zmieni i autobusy będą dalej dojeżdżać do Dworca Centralnego, przejeżdżając przez Metro Wilanowska. Najwięcej zmian czekać będzie linię 139.
Obecnie 139 jeździ z Ogrodu Botanicznego do przystanku Metro Wilanowska. Według najnowszej koncepcji tylko wybrane kursy będą zahaczać o Ogród Botaniczny, a autobus będzie dojeżdżać z metra na Wilanowskiej do Grapy. Przejedzie także przez Mirków. W planach jest, by 139 kursował co 20 minut w dni powszednie i co pół godziny w soboty oraz święta. Ważną kwestią jest budowa pętli autobusowej przy poczcie na Grapie – jest to niezbędne do tego, żeby autobusy mogły się tu zatrzymywać.
Poza opisanymi wyżej modyfikacjami ma powstać również linia 339 (Metro Wilanowska – Osiedle Kabaty), a linia 725 będzie kursować częściej. Istnieje szansa, żeby autobusy linii nocnej N50 (Metro Wilanowska – Skolimów) jeździły też w ciągu tygodnia, a nie tylko w weekendy, wszystko w tej sprawie zależy już jednak wyłącznie od gminy, ZTM jest na tak. Raczej nie uda się za to wydzielenie buspasa na trasie Konstancin-Jeziorna – Warszawa.
Dwa terminy
Jedno z najważniejszych pytań, jakie nasuwa się na myśl, to od kiedy zaczną obowiązywać zmiany.
– Nowy układ komunikacyjny zostanie wdrożony po zakończeniu przebudowy ulicy Relaksowej przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy (przebudowa ma się zakończyć według deklaracji burmistrza Ursynowa R. Kempy przed świętami wielkanocnym) – poinformował radny Tomasz Nowicki.
Jak na razie ciężko jest mówić o konkretnej dacie, natomiast wiadomo, że rozważane są dwa terminy: 1 maja i 1 września. Wraz z nadejściem zmian na obszarze gminy zostanie wprowadzona 1 strefa biletowa.
– Do 1 strefy zostaną przyłączone również inne gminy, które wyraziły deklaracje (być może i Piaseczno). W przypadku, gdy 1 strefa biletowa zostanie wdrożona w gminie Konstancin-Jeziorna oraz gminie Piaseczno, linie autobusowe kursujące na terenie gminy Konstancin-Jeziorna zmienią numery (np. linia 700 na linia 100) – wyjaśnia przewodniczący Doraźnej Komisji do spraw Transportu Miejskiego i Infrastruktury Rowerowej.
„Powrót Ikarusów byłby wskazany”
Zmiany, jak zawsze, wzbudziły ożywioną dyskusję wśród mieszkańców. Część z nich jest niezadowolona z połączeń z Wilanowem oraz z częstotliwości kursów autobusów.
– 724 dalej co godzina i w weekendy co dwie. Bez zmian od czasów mojego chodzenia do liceum (1999-2003). I mówią mi: „komunikacja od nowa”. Jedna z najbogatszych gmin w kraju obok stolicy, gdzie co chwila mija mnie samochód z karteczek gum turbo, które będąc dzieckiem, zbierałem, a tuż za rogiem stoją zabytkowe wille za wielkie pieniądze, finansuje ludziom autobusy co godzinę, dwie lub trzy (700). Fajnie, że jest rewolucja komunikacyjna w naszym mieście i jednocześnie poszanowanie dla przeszłości. Powrót Ikarusów byłby jeszcze wskazany, to byśmy naprawdę poczuli się wyjątkowo – napisał jeden z mieszkańców.
– Częstotliwość najlepiej co 5 minut, ale to i tak będzie za mało, bo sąsiad ma co 3 minuty i przecież nieważne, że od Polnej i do Polnej z Kabat odjazdy w szczycie będą co 10 minut, a z Wilanowa oprócz 139 i 700-tki będzie 725 częściej, 519 czy też 339, którymi można dojechać do Powsina i się przesiąść w 7-setki z Kabat, nie tracąc zbyt wiele czasu, gdyż linie rozkładowo będą skoordynowane – skomentował wpisy mieszkańców radny Mariusz Kucicki.
Dyskusja zawsze będzie się toczyć, niemniej jednak zapewne znaczna większość z niecierpliwością czeka, aż nowy układ komunikacyjny wejdzie w życie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama