Reklama

Historia

Jeśli interesuje Cię historia Piaseczna i chciałbyś poznać jego tradycje oraz zabytkowe miejsca, które są nieodłączną częścią tego miasta, to trafiłeś we właściwe miejsce! Ciekawi Cię, z czego słynie Piaseczno? Chcesz poznać historyczne miejsca w Piasecznie? Frapują Cię mniej i bardziej znane osoby z PiasecznaHistoria powiatu piaseczyńskiego obfituje w ciekawostki, które mogą zrobić na Tobie wrażenie. Znajdziesz tu wiele artykułów oraz starych zdjęć z Piaseczna i okolic. Zapoznaj się z dziedzictwem Mazowsza, aby lepiej zrozumieć tradycje przodków. Mamy nadzieję, że zechcesz z nami odbyć podróż w przeszłość Piaseczna

Tu zaszła zmiana - Piaseczyńskie osiedla
Tu zaszła zmiana - Piaseczyńskie osiedla

Dziś w serii „Tu zaszła zmiana” rewelacyjne 2 zdjęcia, które na pewno wzruszą wszystkich tych, którzy kiedyś czekali na mieszkanie w piaseczyńskim nowym osiedlu i przychodzili oglądać budowę bloków, które za chwilę będą mogli zasiedlić. Mieszkanie „na blokach” było marzeniem wielu.

25.04.2024 16:18    1
Dworek Poniatówka w Piasecznie - jak wyglądają jego wnętrza? GALERIA ZDJĘĆ!
Dworek Poniatówka w Piasecznie - jak wyglądają jego wnętrza? GALERIA ZDJĘĆ!

Miasto szykuje niespodziankę dla mieszkańców na Noc Muzeów, związaną z rewitalizowanym dworkiem Poniatówka w Piasecznie. We wtorek mieliśmy okazję sfotografować klimatyczne wnętrza tego wyjątkowego zabytku Piaseczna. 18 maja obiekt będzie można zwiedzić z przewodnikiem Andrzejem Gałkowskim.

24.04.2024 15:37    3
Pogrzeb rabina z Góry Kalwarii
Pogrzeb rabina z Góry Kalwarii

14 stycznia 1905 r. „Dziennik Poznański” podał informację o śmierci Judy Arie Lejb Altera urodzonego w 1847 r., znanego również jako Sfas Emes. Była to wiadomość, która sparaliżowała najpierw cały naród chasydzki, a następnie spowodowała nagły ruch w stronę środków komunikacji, bo każdy religijny Żyd chciał być w Górze Kalwarii w chwili pożegnania wielkiego rabina.

21.04.2024 07:01    6
Tu zaszła zmiana - Chyliczki
Tu zaszła zmiana - Chyliczki

W dzisiejszej opowieści z cyklu „Tu zaszła zmiana” główną rolę odegrają dwa plany znajdujące się w zbiorach Archiwum Głównym Akt Dawnych, to one zainspirowały mnie do napisania krótkiej analizy zmian zaistniałych od XIX w. do dziś w obszarze obecnie należącym do Piaseczna.

18.04.2024 17:03    3
Tajemnica metalowej tabliczki wiszącej na czerwonym dębie
Tajemnica metalowej tabliczki wiszącej na czerwonym dębie

Osiedle domków amerykańskich w Piasecznie, które są bardziej szwedzkie niż amerykańskie, bo na licencji właśnie szwedzkiej budowane przez firmę Stolbud na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, jest na pewno ciekawym tematem do rozważań zarówno architektonicznych, jak i socjologicznych. Tym razem pominę architekturę i socjologię, bo do napisania tego tekstu zainspirowały mnie tajemnice związane z pewnym drzewem rosnącym przy ulicy Markowskiego.

14.04.2024 07:13    3
Krótka historia piaseczyńskich szkół subiektywnie
Krótka historia piaseczyńskich szkół subiektywnie

W mojej pamięci dotyczącej historii szkół podstawowych w Piasecznie najbardziej zapisały się trzy dni. Pierwszy to pójście do szkoły przy ul. Świętojańskiej zwanej jedynką w roku 1960, drugi dzień to defilada przez Piaseczno uczniów wyznaczonych do nauki w szkole nr 5 przy ul. Szkolnej w 1965 r., trzeci dzień to zakończenie roku szkolnego w 1968 r. i pożegnanie 8 klas w szkole nr 5. Te 3 dni pamiętam najbardziej, choć minęło już tyle lat i czas zatarł inne szkolne wspomnienia i nazwiska kolegów.

07.04.2024 07:03    5
Domek dla Amerykanina
Domek dla Amerykanina

W Piasecznie, na skraju miasta tuż przy granicy z Chyliczkami, spotkamy osiedle drewnianych domków o identycznej architekturze, które dziś zasłaniają od strony ważnych dla miasta ulic przelotowych, Chyliczkowskiej i Przesmyckiego, wysokie drzewa.

31.03.2024 07:01    6
Kolejka grójecka, czyli o byku biegającym po ul. Puławskiej
Kolejka grójecka, czyli o byku biegającym po ul. Puławskiej

Kolejka grójecka, która przez całe dekady XX w. była na cenzurowanym na ogół miała opinię dobrą, ale zdarzały się jej czasy, w których prasa uwielbiała krytykować wszystkich i wszystko, co było związane z transportem ludzi i towarów.

24.03.2024 07:03    3
Odkryła Piaseczno nieznane
Odkryła Piaseczno nieznane

W sobotnie popołudnie w Bibliotece Publicznej w Piasecznie odbyło się spotkanie autorskie z dziennikarką i pasjonatką historii, Małgorzatą Szturomską z okazji wydanej właśnie książki. Na spotkaniu pojawili się poseł na Sejm Piotr Kandyba, Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, przedstawiciele rady miejskiej oraz licznie zgromadzona publiczność.

18.03.2024 17:07    3
Dom drogowskaz
Dom drogowskaz

Przygotowując się do napisania tekstu, odnalazłam kilka relacji mieszkańców z ul. Nadarzyńskiej, których opowieści coraz bardziej odchodzą w zapomnienie. No bo kto dziś zrozumie to, że ludzie kiedyś bali się burzy i mieszkańcy z czynszowego, piętrowego domu przy ul. Nadarzyńskiej zbierali się w czasie burzy na klatce schodowej, niby dla bezpieczeństwa, ale tak naprawdę po to, aby wspólnie posiedzieć, pogadać, wysłuchać opowieści wojennych. Wysłuchać gawęd o duchach kamienic i ich legendarnych mieszkańcach.

17.03.2024 07:03    3
Bar Amo
Bar Amo

Dziś w serii „Tu zaszła zmiana” króluje bar Amo. Tu można było kupić delicje bez kartek, lody w kubeczkach z Hortexu czy złoty napój.

14.03.2024 17:03    1    4
Kmicic w Piasecznie, czyli krótka opowieść o generale Stanisławie Bułak-Bałachowiczu
Kmicic w Piasecznie, czyli krótka opowieść o generale Stanisławie Bułak-Bałachowiczu

Aż trudno uwierzyć, że tu był, że tak zwyczajnie przechodził ul. Rejtana, a potem szedł nad Jeziorkę i spacerował jej brzegiem aż do górki Borówki. A może spacerował po piaseczyńskim rynku w upalny dzień i wchodził do kruchty kościoła św. Anny, aby choć przez chwilę poczuć chłód tej wiekowej świątyni. Niezwykły życiorys, chyba po raz pierwszy piszę o człowieku tak bardzo uwikłanym w zdarzenia nie do końca dla mnie jasne, o którym napisano wiele nieprawdy.

10.03.2024 07:14    3
Bandyci w Jazgarzewie i Tarczynie
Bandyci w Jazgarzewie i Tarczynie

Zajrzyjmy do pierwszego dziesięciolecia XX w., trudnego dla Polski będącej pod panowaniem Rosji, dla której rusyfikacja naszej ojczyzny była naczelnym zadaniem.

03.03.2024 07:16    5
Tu zaszła zmiana - stadion w Piasecznie
Tu zaszła zmiana - stadion w Piasecznie

W cyklu „Tu zaszła zmiana” krótka historia przeobrażeń piaseczyńskich boisk w stadion z prawdziwego zdarzenia. Odpowiem na pytania: kiedy powstało i z czyjej inicjatywy boisko w Piasecznie.

29.02.2024 15:42    5
Orłowscy, czyli historia zalesiańskiej rodziny część 3
Orłowscy, czyli historia zalesiańskiej rodziny część 3

Po tragicznej śmierci zalesiańskiego cukiernika Antoniego w wieczór 23 grudnia 1939 r. jego żona Janina postanawia zlikwidować cukiernię i zostawić tylko sklep spożywczy. W sklepie pomagała jej córka Maria.

25.02.2024 07:33    3
Reklama