Reklama
Odkryj serce Twojej społeczności – zapisz się na newsletter Przeglądu Piaseczyńskiego!
 

 

 

 

Tu zaszła zmiana - Dom Józefa Poncyliusza

Dziś nikogo nie dziwią znikające w centrum starego Piaseczna domy, żal tych drewnianych, które odeszły do lamusa już dawno i można je tylko czasami zobaczyć na zdjęciach. Dziś w „Tu zaszła zmiana” o domu Józefa Poncyliusza.
Tu zaszła zmiana - Dom Józefa Poncyliusza
Dom Poncyliusza przy ul. Kościuszki 23 z 3.09.1959 fot: E.Rowińska z rejestru zabytków

Dom Józefa Poncyliusza, który był właścicielem drewnianej chałupy, gdy robiono jej zdjęcie w latach 50. XX w.,  powstał na początku wieku XIX. W końcu wieku XIX dobudowano kilka pomieszczeń. Doskonale pamiętam ten dom, stał na trasie mojego marszu do przedszkola, czyli budynku przy ul. Kauna, a że rodzice uczyli mnie nazw ulic na tej trasie to do dziś pamiętam drogę do domu, jeszcze dziś wyrwana ze snu powiem z szybkością karabinu maszynowego: Kniaziewicza, Sienkiewicza, Kościuszki, Żabia, Gruzowa, Kauna. Dom Józefa Poncyliusza stał na rogu ul. Kościuszki i ul. Żabiej. Nie pamiętam po co wchodziłam do tego domu prowadzona przez babcię Różę za rękę, pamiętam długą sień z wejściem z ruchliwej ulicy Kościuszki. Sień w osi wschód-zachód na swoim końcu miała wyjście na podwórko.  Pamiętam też zapach domu. Pachniało w jego wnętrzu wyszorowanym wodą drewnem podłóg i zupą fasolową ze świeżym majerankiem z ogródka, gotowaną na wędzonce. Byłam tam widocznie około godziny 12.00, w porze obiadowej, bo z radia wybrzmiewał hejnał z Krakowa z wieży Mariackiej. Pamiętam też chłód tego wnętrza,  jaki zawsze w takich domach ogarniał przybysza, z chwilą wejścia do korytarza, gdy odwiedzał dom w upalne lato. Patrząc na front domu, po lewej stronie były drzwi i okna, co sugerowało, że z pokoju wychodziło się prosto na ulicę, widocznie kiedyś był tu sklep lub pracownia rzemieślnika np. szewca.

Charakterystyczne domy

W latach 50 i 60 XX w. w Piasecznie przy ulicy Kościuszki i nieopodal było jeszcze kilka domów o konstrukcji wieńcowej lub sumikowo-łątkowej, czyli ścian składających się z podwaliny, belki wspartej na fundamencie, słupków czyli łątek, górnej belki zamykającej ścianę no i oczywiście bali położonych poziomo zwanych sumikami, kładzionych w wyżłobienia stojących pionowo łątek. Ściany tak wybudowane mogły być podwójne i wówczas przestrzeń między nimi była ocieplana. Były to domy wyjątkowo ciepłe zimą, natomiast latem dawały chłód. Dodatkowym ociepleniem były okiennice zamykane w czasie mrozu ale też w czasie upału. Chroniły też dom przed intruzami. Dach w domu Józefa Poncyliusza był dwuspadowy z naczółkami. Kiedyś kryty gontem, którego pozostałości są jeszcze widoczne na zdjęciu. No i na koniec coś, co mnie zawsze zachwyca w domach tej konstrukcji co dom Poncyliusza to węgieł na jaskółczy ogon.

Dom był zabytkiem, ale chyba nikomu nie zależało na jego istnieniu, bo zniknął w latach 70., albo jeszcze w 60. i na jego miejsce postawiono Bank Spółdzielczy. Byłam ciekawa jak wyglądała okolica obszernej chałupy (7 pomieszczeń mieszkalnych plus 3 gospodarcze) w chwili budowania chałupy. Na planie Piaseczna z 1825 r. dom już stoi, działka ma nr 67. Znajduje się w dzielnicy miasta Piaseczna zwanej Zastawiem, czyli idąc od rynku ul. Krakowską musimy przejść obok stawu i mostkiem na rzeczce zwanej dziś Perełką przechodzimy do Zastawia. Potem mijamy  browar prowadzonego przez Bonifacego Stypułkowskiego, który był zięciem zarządcy Chyliczek u majora Ryxa (posesja nr 62), potem był dom Jana profesji garbarskiej (p.63), następnie dom w którym mieszkał szewc Jakub Majewski z żoną Anną. Mieszkali tu też mularze i parobkowie z browaru.

Można sobie tylko wyobrazić jak piękny był ten dom w chwili powstania, jak bogaty był jego właściciel. Tej konstrukcji domy przenoszono do skansenów, łatwo je było rozebrać i ponownie złożyć. Nie wiem, czy któryś z piaseczyńskich drewniaków dostał ponowne życie, nigdy o tym nie słyszałam, ale mogę się mylić.

Posesja nr 67 dziś i w 1959r. Fot: zbiory ms

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
no ludzie 15.02.2023 09:03
a kto pamieta co tam stalo gdzie tera bidronka? no piszta rodowici z piaseczna ? ludzie

otake 16.02.2023 02:28
ot nie pamietaja bo juz piaseczna nima jeno wizja paniczów

kupa banana ? 15.02.2023 08:57
Komentarz zablokowany

Jacek 13.02.2023 22:19
Fajne wspomnienia od 1947 mieszkałem na Kościuszki 31.Jak ktoś ma więcej zdjęć starego Piaseczna z chęcią bym obejrzał i przypomniał dawne czasy

Tomasz Dukaczewski 13.02.2023 19:23
Tak, był tam sklepik z przyborami szewskimi i mały warsztat szewski. Prowadził go wiele lat mój dziadek Jan Kosiński. Bywałem tam często jako dziecko. Od podwórka był mały pokój i kuchnia, łączyły się że sklepem i miały oddzielne wyjście na podwórko. Oboje zaś z babcią Zofią z d. Obłąkowską mieszkali dom dalej w głąb Żabiej, na 1 piętrze. Ta kamienica też była charakterystyczna duża przelotową bramą.

Krzysztof 13.02.2023 19:21
Urodziłem się na przeciwko w domu przy Kościuszki kiedyś 24 teraz 30dobrze pamiętam ten drewniak bo wielokrotnie byłem na tym podwórku a w rogu budynku od strony żabie był zakład pogrzebowy jeżeli dobrze pamiętam to pana Muszyńskiego

Reklama
Reklama
Reklama