Zabytkowy budynek Ratusza wymaga niewielkich prac remontowych. Wcześniej jednak trzeba przygotować szczegółową ekspertyzę konserwatorską.
Po przeprowadzeniu Urzędu Stanu Cywilnego z budynku przy pl. Piłsudskiego 1 na ul. Warszawską gmina chciała wykonać niezbędny remont budynku. Chodziło głównie o zabezpieczenie pęknięć elewacji i podjęcie działań, które miałyby rozwiązać problem z wilgocią atakującą pomieszczenia piwniczne i parter zabytku. Oprócz tego miałyby nastąpić naprawy blacharskie, montaż nawiewników w oknach czy odświeżenie balkonu. Magistrat chciałby również zainstalować w końcu klimatyzację w sali ślubów. W sezonie letnim bowiem panuje tam trudna do zniesienia duchota. W związku z tym, że liczący blisko 200 lat budynek Ratusza jest objęty ochroną konserwatorską, gmina zwróciła się do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wydanie zaleceń konserwatorskich dla zaplanowanych prac.
MWKZ nakazał najpierw wykonanie ekspertyzy, która pozwoli ocenić przyczyny zawilgacania ścian i fundamentów, a dopiero w oparciu o nią podjąć adekwatne działania zabezpieczające budynek. Remont elewacji z kolei należy poprzedzić wykonaniem badań stratygraficznych, które pozwolą ocenić oryginalny kolor tynku i lica, a w konsekwencji przywrócić pierwotną barwę budynku. Zbadane mają być również detale architektoniczne.

W związku z tym samorząd zamierza zlecić specjalistom przeprowadzenie badań i przygotowanie dokumentacji konserwatorskiej, która pozwoli ocenić stan budynku, przyczyny powstających uszkodzeń, a także przybliży jego historyczny wygląd. Dodatkowo niezbędne jest wykonanie ekspertyzy mikologicznej ze względu na pleśń i grzyby występujące na ścianach.
Zgodnie z dokumentacją konserwatorską budowa piaseczyńskiego Ratusza została ukończona w 1824 roku. Do rejestru zabytków budynek został wpisany w 1962 r. Po 1914 roku nastąpiły zmiany w wyglądzie budynku, między innymi w na wieży pojawił się zegar. Niewykluczone, że w przyszłości, przy pracach renowacyjnych, konserwator zażąda przywrócenia nie tylko wcześniejszego koloru elewacji, ale również pierwotnego kształtu wieży wraz z detalami.
Napisz komentarz
Komentarze