Chociaż Powiat Piaseczyński od lat wypełnia swoje ustawowe zadania w zakresie niepełnosprawności, to w ostatnim czasie wyraźnie coś się zmienia. Widać, że powiat chce pomagać niepełnosprawnym.
W starostwie funkcjonuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowy Urząd Pracy, które wypełniają ustawowe zadania powiatu. Tutaj także istnieje Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności. Powiat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, dla których organizowane są konkursy na realizację zadań w zakresie organizacji wydarzeń rekreacyjnych, edukacyjnych oraz integracyjnych.
– Problematyka osób niepełnosprawnych jest mi do lat bardzo bliska. Obszar zagadnień jest szeroki i wiele z nich wymaga usprawnienia, a często głębokiego zreformowania w skali całego kraju. Zmiany te są konieczne zarówno na poziomie ustawodawczym jak też, a może przede wszystkim, na poziomie czysto mentalnym – tłumaczy Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu. – Ciągle niski jest poziom otwartości na osoby niepełnosprawne, zwłaszcza intelektualnie, zrozumienia ich potrzeb, ograniczona jest gotowość do tworzenia przestrzeni ich udziału w życiu społecznym. Zakres działań samorządu na poziomie powiatu jest w tym względzie dość szeroki, jednak realizacja części z nich wymaga dłuższej perspektywy czasowej.
W zeszłym tygodniu na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Powiatu Piaseczyńskiego spotkał się zarząd powiatu, radni oraz przedstawiciele gmin. Gminy i powiat mają różne zadania przydzielone przez ustawodawcę, ale można je koordynować i się wspierać, zwłaszcza w obrębie jednego powiatu.
Jedną z ciekawszych inicjatyw w tym roku jest Powiatowa Baza Wolontariatu, która działa od marca br. Jej pomysłodawczynią jest Ewa Lubianiec, a koordynatorką Edyta Banasiewicz. Baza łączy osoby, które chcą pomagać, z osobami, które tej pomocy potrzebują, np. w wyjściu do lekarza, urzędu, zabawie, odrabianiu lekcji. Aktualnie w Bazie jest 20 niepełnosprawnych oraz 16 wolontariuszy. W zeszły piątek odbył się piknik integracyjny dla członków Bazy. Na trawie w parku, w przyjaznej atmosferze, przy poczęstunku, uczestnicy Bazy mogli się poznać, porozmawiać, opowiedzieć o swoich potrzebach.
– Chciałabym móc pójść z kimś na spacer, do kina – mówiła jedna z uczestniczek pikniku.
Powiat przystąpił także do projektu rządowego w zakresie opieki wytchnieniowej, który obejmuje pomoc terapeutyczną dla rodzin z dzieckiem lub osobą niepełnosprawną.
Przeczytaj!
- Mieszkańcy chcą dodatkowego przystanku
- Groźne zdarzenie drogowe na ul. Gołkowskiej w Piasecznie. Policja poszukuje świadków
- Przegląd Piaseczyński, wydanie 522
- Z pasji do gwiazd – sukces ucznia SP nr 5 w ogólnopolskiej olimpiadzie
- Nowa linia L55 zamiast Z-1 w Konstancinie-Jeziornie od 5 maja
- Planowane wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
- Majówka na zamku w Czersku: wehikuł czasu do epoki pierwszych Piastów
- Majówka ze zlotem food trucków w Piasecznie!
- Wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
Napisz komentarz
Komentarze