26 lutego Góra Kalwaria obchodziła 349. urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz Bieg Stefana na cześć założyciela miasta, biskupa Stefana Wierzbowskiego.
Podczas uroczystej sesji pasjonat lokalnej historii i autor pracy magisterskiej na temat Stefana Wierzbowskiego, Łukasz Głodek, wygłosił ciekawy wykład o założycielu miasta.
Biskup poznański Stefan Wierzbowski odkupił w 1666 roku od braci Górskich wieś rycerską Góra. Po potopie szwedzkim była ona zupełnie zniszczona, dzięki temu biskup mógł zrealizować swoje plany urbanizacyjne. Zbudował on bowiem miasto na planie krzyża, w tzw. systemie dróg kalwaryjskich, tak aby można odprawiać nabożeństwa pasyjne. Wytyczono je na podstawie średniowiecznych planów Jerozolimy, o które wówczas wcale nie było łatwo. Prawdopodobnie architektem Nowej Jerozolimy był Tylman z Gameren, niderlandzki architekt przebywający wówczas w Warszawie, autor m.in. pałacu Krasińskich w Warszawie czy pałacu Branickich w Białymstoku.
Prawa miejskie Nowa Jerozolima, jak początkowo nazwano Górę Kalwarię, zdobyła 26 lutego 1670 roku.
Podczas sesji mieszkanka Góry Kalwarii Małgorzata Charko zaśpiewała arie z XVII wieku.
Również w trakcie sesji Rada Miejska, na wniosek burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego, podjęła uchwałę o przyznaniu porucznikowi Henrykowi Prajsowi tytułu Zasłużony dla Góry Kalwarii. Henryk Prajs zmarł w zeszłym roku jako ostatni członek przedwojennej społeczności żydowskiej Góry Kalwarii. Był także ostatnim szwoleżerem II Rzeczpospolitej. Jako jeden z nielicznych ocalałych z Holokaustu kalwaryjskich Żydów, po wojnie pozostał mieszkańcem Góry Kalwarii. Medal od burmistrza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Rokity, odebrała jego córka Małgorzata Blicharz.
Na koniec sesji odbył się uliczny pięciokilometrowy I Bieg Stefana, w którym wzięło udział 100 osób, w tym burmistrz Góry Kalwarii oraz burmistrz sąsiedniej zawiślanej gminy Karczew Michał Rudzki.
Przeczytaj!
- Od dżumy po tężnię. Niezwykła historia konstancińskiego Parku Zdrojowego
- Planowane wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
- Majówka na zamku w Czersku: wehikuł czasu do epoki pierwszych Piastów
- Prom gotowy na nowy sezon. Kiedy znów popłynie między Gassami a Karczewem?
- Nowe porządki w magistracie - radni oburzeni decyzją burmistrza
- Przegląd Piaseczyński, wydanie 521
- Z biletem wycieczkowym KM na majówkę
- Spór o ul. Działkową? Nadzór nakazuje rozbiórkę, gminy chcą budować od nowa
- Gala Pereł Mazowsza 2024 - wielki finał w Tarczynie!
- Majówka ze zlotem food trucków w Piasecznie!
- Wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
Napisz komentarz
Komentarze