Skrzyżowanie ulic Koralowych Dębów i Pionierów w Zalesiu Górnym ma się wreszcie doczekać dostosowania do obowiązujących przepisów.
Kiedy w 2015 roku powiat wykonał na skrzyżowaniu sygnalizację świetlną dla pieszych, wydawało się, że to rozwiązanie nareszcie poprawi bezpieczeństwo. Właśnie troską o pieszych, zwłaszcza dzieci udające się do pobliskiej szkoły, uzasadniał to rozwiązanie samorząd. Problem w tym, że sygnalizacja została wykonana niezgodnie z obowiązującym prawem. Przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. jasno bowiem mówią, że stosując sygnalizację na skrzyżowaniu należy nią objąć wszystkie grupy uczestników ruchu i wszystkie jego strumienie. Tymczasem sygnalizacja stoi tylko w ciągu ulicy Pionierów od strony Jesówki, w miejscu, w którym znajduje się przejście dla pieszych. Problem ten był zgłaszany do starostwa już dwa lata temu. W związku z brakiem gotowości samorządu do poprawienia sygnalizacji zainteresowany tematem mieszkaniec Zalesia Górnego wystosował do wojewody skargę na działania starosty Wojciecha Ołdakowskiego jako organu nadzorującego ul. Pionierów i realizującego wadliwą inwestycję. Skarga wróciła do radnych, została zbadana przez Komisję Rewizyjną i uznana za zasadną. Komisja Rewizyjna Rady Powiatu zobowiązała również pod koniec 2017 roku starostę do dostosowania skrzyżowania do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami. Niestety w budżecie na ten cel nie było zabezpieczonych środków. Nie pojawiły się one również w trakcie roku budżetowego 2018, mimo że ówczesny członek zarządu powiatu Ksawery Gut deklarował, że wniosek dotyczący zabezpieczenia środków na to zadanie będzie brany pod uwagę po dokonaniu półrocznej analizy wykonania budżetu. W trakcie 2018 roku kilkakrotnie zmieniano budżet, jednak środki na przebudowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Koralowych Dębów i Pionierów nie znalazły się do końca roku. Co więcej, nie znalazły się również w projekcie uchwały budżetowej na rok 2019, ponad rok po zobowiązaniu zarządu do przebudowy sygnalizacji.
Do budżetu powiatu zostały właśnie wprowadzone środki w wysokości 500 tys. złotych od gminy Piaseczno, przeznaczone na inwestycję dotycząca ulicy Pionierów. Zapytaliśmy, na co zostaną przeznaczone.
– Te pieniądze są na budowę chodnika na odcinku od ul. Wiekowej Sosny do stacji PKP – informuje naczelnik Wydziału Transportu i Infrastruktury Włodzimierz Rasiński. Pieniądze na przebudowę wspomnianej sygnalizacji powiat musi wyłożyć z własnego budżetu. Czy nastąpi to w najbliższym czasie?
– Tak, będziemy robić to skrzyżowanie – deklaruje starosta Ksawery Gut. Jak dowiedzieliśmy się od jednego z radnych powiatu, środki na to zadanie mogą się pojawić na marcowej sesji.
Przeczytaj!
- Od dżumy po tężnię. Niezwykła historia konstancińskiego Parku Zdrojowego
- Planowane wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
- Majówka na zamku w Czersku: wehikuł czasu do epoki pierwszych Piastów
- Prom gotowy na nowy sezon. Kiedy znów popłynie między Gassami a Karczewem?
- Nowe porządki w magistracie - radni oburzeni decyzją burmistrza
- Przegląd Piaseczyński, wydanie 521
- Z biletem wycieczkowym KM na majówkę
- Spór o ul. Działkową? Nadzór nakazuje rozbiórkę, gminy chcą budować od nowa
- Gala Pereł Mazowsza 2024 - wielki finał w Tarczynie!
- Majówka ze zlotem food trucków w Piasecznie!
- Wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
Napisz komentarz
Komentarze