Reklama

Oswajanie rekrutacji

Oswajanie rekrutacji
Działania rodziców zaowocowały przedstawieniem przez powiat przejrzystej informacji na temat przygotowywanej rekrutacji do szkół średnich.

Kwestia rekrutacji tzw. podwójnego rocznika do szkół średnich budzi duże emocje, odkąd pojawiła się informacja o reformie oświaty. Od ponad roku tematem zapewnienia wystarczającej liczby miejsc w szkołach powiatowych zajmuje się Piaseczyńskie Porozumienie Rad Rodziców. Najpierw rozmowy toczyły się tylko między członkami stowarzyszenia a władzami powiatu, potem włączona został w nie publiczność, czyli rodzice dzieci, które w tym roku skończą podstawówkę lub gimnazjum. Podczas burzliwego spotkania w maju ubiegłego roku ustalono, że w szkołach podstawowych przeprowadzone zostaną ankiety, których wyniki pomogą władzom powiatu i dyrektorom szkół przygotować ofertę edukacyjna dostosowana do preferencji uczniów. Z listopadowej ankiety, którą wypełniło 44% absolwentów szkół z terenu powiatu, wynika, że zwiększyła się ich wiedza na temat oferty edukacyjnej na terenie powiatu w stosunku do posiadanej w czerwcu. Aż 72% uczniów zadeklarowało, że jako szkołę pierwszego wyboru zamierza wskazać szkołę piaseczyńską, 25% warszawską, a 3% inną.

90 klas w powiatowych szkołach

Wykorzystując dane z ankiet, ale przede wszystkim statystykę z lat ubiegłych, szkoły prowadzone przez powiat przygotowały swoją ofertę dla uczniów. W sumie na uczniów czekać będą 2732 miejsca w szkołach podlegających starostwu oraz 528 miejsc oferowanych przez szkoły prywatne prowadzone przez gminy na terenie naszego powiatu. Odpowiada to 59% procentom uczniów z terenu powiatu piaseczyńskiego (71%, jeśli uwzględnić szkoły prowadzone przez inne niż powiat podmioty). Liczba absolwentów podstawówek i gimnazjów ma bowiem wynieść 4610 osób. Statystyki pokazują, że co najmniej połowa z nich wybierze szkoły warszawskie i jest bardzo prawdopodobne, że podobnie jak w latach ubiegłych, tendencja ta się utrzyma.

Na zorganizowanym w sobotę 19 stycznia przez Piaseczyńskie Porozumienie Rad Rodziców spotkaniu w Urzędzie Gminy w Piasecznie pojawiły się prawdziwe tłumy rodziców. Przewodniczący PPRR Piotr Raczkowski przedstawił wyniki ankiet, a naczelnik Wydziału Oświaty starostwa powiatowego Magdalena Boniecka-Duchna wyjaśniła zasady rekrutacji. Co istotne, prawdopodobnie tegoroczni absolwenci w elektronicznym systemie rekrutacyjnym będą mogli wybrać dowolną liczbę szkół (w ostatnich latach gimnazjaliści wybierali maksymalnie 8). Decyzję w tej sprawie władze Warszawy mają podjąć jeszcze w lutym. Powiat, którego szkoły są włączone w stołeczny system rekrutacyjny, również podejmie wówczas taką decyzję.

Dyrektorzy się starają…

Dyrektorzy szkół powiatowych, a także obecni na spotkaniu dyrektorzy placówek prywatnych, zaprezentowali zebranym rodzicom ofertę edukacyjną przygotowaną dla uczniów na rok 2019/2020. Zgodnie z decyzją MEN, każda szkoła ma zapewnić utworzenie równorzędnych klas danego profilu dla ósmoklasistów i gimnazjalistów. W odpowiedzi na preferencje uczniów dotyczące typów szkół, przygotowano 1420 miejsc w liceach, 960 w technikach i 352 w szkołach branżowych. Kolejny wzrost liczby miejsc oferowanych przez powiatowe szkoły (ponad dwukrotny w stosunku do oferowanych dotąd około 1200) jest możliwy dzięki trwającym bądź zakończonym rozbudowom, podzieleniem części sal na mniejsze oraz zwiększeniem liczebności klas – do maksymalnie 34 w większości szkół. Oczywiście należy też brać pod uwagę pewne przesunięcia w planie lekcji. A ostateczna oferta klas ma uwzględnić deklaracje, które uczniowie w systemie złożą już w maju. Możliwe jest więc utworzenie większej liczby miejsc dla absolwentów podstawówek niż gimnazjów (jest ich o 500 więcej), czy dodatkowej klasy technikum zamiast szkoły branżowej.

…a szkoły otwierają

Wielu rodziców nieco uspokoiły informacje uzyskane na spotkaniu. Powiat zamieszcza też obszerne informacje o rekrutacji na swojej stronie internetowej www.piaseczno.pl. O rekrutacji reprezentanci zarządu powiatu będą też opowiadać na zebraniach z rodzicami w szkołach podstawowych. Członek zarządu powiatu Ewa Lubianiec zapraszała też na dni otwarte pod koniec lutego.

– Oprócz spotkań w określonym terminie, ustaliliśmy z dyrektorami, że ostatni tydzień lutego będzie tygodniem otwartych drzwi. W godzinach od 13.00 do 18.00 uczniowie mogą przyjść sami, z nauczycielami czy rodzicami, poznać szkołę, porozmawiać z pracownikami czy uczniami – poinformowała Lubianiec.

Rodzice zaapelowali jeszcze o to, by gminy zainteresowały się poprawą komunikacji lokalnej, by ułatwić uczniom docieranie do szkół. A z kolei Ewa Lubianiec i dyrektor „Platerówki” Małgorzata Łukasiak-Zamoyska zaapelowały do rodziców o wsparcie dzieci w rozsądnym wybieraniu szkół adekwatnych zarówno do zainteresowań jak i możliwości ucznia, co zwiększa szanse dostania się do wybranej szkoły.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama