Wójt gminy Lesznowola, Marta Natalia Maciejak, przedstawiła szczegółowy harmonogram działań związanych z budową nowej szkoły podstawowej w Stefanowie. Choć teren pod inwestycję został zakupiony jeszcze w poprzedniej kadencji, rozpoczęcie prac nie jest obecnie możliwe ze względu na zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
– Nieruchomość w Stefanowie zakupiona w poprzedniej kadencji samorządu na cele oświatowe, wymaga modyfikacji w zakresie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Aby zbudować tam bardzo potrzebną w tej okolicy szkołę, należy m.in. doprecyzować plan, w miejsce usług wpisując oświatę oraz uzyskać właściwe parametry zabudowy dla budynku szkolnego – podkreśliła wójt.
Nowa placówka miałaby pomieścić około 1000 dzieci (szkoła i przedszkole), a jej parametry byłyby zbliżone do budynku w Zamieniu – cztery kondygnacje i około 4000 m² powierzchni zabudowy. Obecne zapisy planistyczne nie pozwalają na realizację takiego projektu.
Wójt poinformowała również, że prace nad zmianą mpzp będą możliwe dopiero po uchwaleniu planu ogólnego gminy, który jest obecnie na końcowym etapie opracowywania. Harmonogram przewiduje publikację projektu planu ogólnego na przełomie sierpnia i września, jego uzgodnienia z instytucjami we wrześniu, konsultacje społeczne we wrześniu i październiku, a uchwalenie przez Radę Gminy – na przełomie grudnia i stycznia.
Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami, na początku 2026 roku będzie można przystąpić do zmian w miejscowym planie dla Stefanowa. Głosowanie nad projektem mpzp umożliwiającym budowę szkoły mogłoby odbyć się w maju 2026 roku, a projektowanie placówki rozpoczęłoby się latem tego samego roku.
– Budowa szkoły w Stefanowie jest dla mnie priorytetem i mam nadzieję, że pomimo różnic, w tej konkretnej sprawie cała Rada przemówi jednym głosem i skupi się na wspieraniu Wójta przy realizacji tego zadania – zaznaczyła Marta Natalia Maciejak.
Pozytywnym sygnałem jest to, że przedstawiony harmonogram uzyskał pozytywną opinię Komisji Polityki Przestrzennej, Rolnej i Urbanistyki – przy zaledwie jednym głosie wstrzymującym się.
Napisz komentarz
Komentarze