Reklama

Choroba w trakcie urlopu? – zadbaj o właściwy adres w zwolnieniu lekarskim

Okres wakacyjny to nie tylko odpoczynek, ale czasem też nieprzewidziane chorowanie. Gdy zachorujemy podczas urlopu, kluczowe jest podanie aktualnego miejsca pobytu na zwolnieniu lekarskim. To obowiązek wobec ZUS i pracodawcy, którego zaniedbanie może skutkować utratą prawa do świadczeń.
Choroba w trakcie urlopu? – zadbaj o właściwy adres w zwolnieniu lekarskim

Źródło: ZUS

Sezon urlopowy sprzyja długim wyjazdom z domu – niestety, nie zawsze omijają nas wtedy dolegliwości zdrowotne. W przypadku choroby podczas urlopu i konieczności uzyskania zwolnienia lekarskiego, warto zadbać, by lekarz wpisał w dokumencie faktyczny adres, pod którym spędzimy czas rekonwalescencji. Wielu pacjentów nadal myli miejsce zameldowania z adresem faktycznego pobytu, co może prowadzić do nieporozumień podczas potencjalnych kontroli. Obowiązujące przepisy nakładają na osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim wymóg informowania instytucji o swoim aktualnym miejscu pobytu. Obowiązuje to zarówno wtedy, gdy wyjeżdżamy poza miejsce zamieszkania już na początku zwolnienia, jak i wtedy, gdy dopiero w trakcie jego trwania zmieniamy adres.

Zmieniasz miejsce pobytu? Poinformuj ZUS i pracodawcę

Dla tych, którzy zdecydują się przenieść w trakcie choroby – na przykład do rodziny czy znajomych w celu uzyskania opieki – istotne jest, by w ciągu trzech dni od zmiany adresu zgłosić ten fakt zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i do swojego pracodawcy.

- Chory może stracić prawo do zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy zmienił miejsce pobytu w trakcie zwolnienia i w ciągu trzech dni nie zgłosił tej zmiany w ZUS-ie i u swojego pracodawcy. Jeśli zasiłek został już wypłacony i dojdzie do nieprawidłowości w wykorzystaniu zwolnienia, to ZUS może zażądać jego zwrotu – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Każda zmiana miejsca pobytu podczas usprawiedliwionej nieobecności z powodu choroby musi zostać udokumentowana. W praktyce, warto jeszcze podczas wizyty lekarskiej zadbać, by w e-ZLA znalazł się ten adres, pod którym faktycznie będziemy przebywać podczas leczenia. Większość przypadków wątpliwości wynika z tego, że adresy wpisywane na zwolnieniu nie są aktualne bądź pacjent nie zgłasza zmian. Zasada ta dotyczy zarówno adresu zamieszkania, jak i miejsc, gdzie przebywamy tymczasowo, np. podczas pobytu u rodziny.

Kontrole nie tylko od ZUS – także od pracodawcy

Uprawnienia do przeprowadzania kontroli sposobu korzystania ze zwolnienia lekarskiego mają nie tylko pracownicy ZUS. Prawo do sprawdzenia, czy pracownik rzeczywiście przebywa pod wskazanym w dokumentacji adresem, uzyskują również ci pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób i mają prawo do samodzielnej wypłaty zasiłków chorobowych. Oprócz tego, nawet firmy zatrudniające mniej pracowników mogą prowadzić takie kontrole, szczególnie w okresie wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z własnych środków.

Dla zabezpieczenia swoich praw, warto zachować szczególną uważność przy wypełnianiu dokumentów związanych ze zwolnieniem – zadbać o prawidłowy adres oraz terminowe zgłaszanie zmian. To pozwala uniknąć konsekwencji prawnych i finansowych wynikających z przeoczeń czy niedopatrzeń w trakcie leczenia.

Czytaj też:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze