Gościniec Warecki to malownicza droga biegnąca przez Chojnowski Park Krajobrazowy. Przez dekady był to popularny trakt spacerowy i rowerowy, chętnie odwiedzany przez mieszkańców, turystów, biegaczy, grzybiarzy czy rodziny z dziećmi. Dziś – jak mówią społecznicy – to miejsce traci swój rekreacyjny charakter.
– Żądamy skutecznego ograniczenia i uspokojenia ruchu na Gościńcu Wareckim, aby nadal był turystycznym szlakiem pieszo-rowerowym, bezpiecznym dla wszystkich użytkowników drogi, a nie jedynie szybkim skrótem przez las dla samochodów! – brzmi fragment petycji, która powstała w czerwcu.
Asfalt, który miał pomóc – zaszkodził
Gdy kilka lat temu pojawił się asfalt, miało to służyć poprawie komfortu i bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Powstał on mimo protestów mieszkańców. Teraz społecznicy zwracają uwagę, że ruch samochodowy wzrósł nawet 20-krotnie, kierowcy nagminnie przekraczają prędkość, a wąska leśna droga stała się szybką trasą przelotową.

– Gościniec zamiast gościć turystów odwiedzających Chojnowski Park Krajobrazowy stał się szybkim skrótem przez las dla mieszkańców okolicznych wsi, a specyfika miejsca (brak zabudowań i skrzyżowań) zachęca kierowców do szybkiej jazdy – komentują autorzy petycji.
Postulaty mieszkańców
Społecznicy domagają się wprowadzenia ograniczenia prędkości do 30 km/h na całej długości Gościńca Wareckiego, zakazu ruchu pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony (z wyjątkiem służb komunalnych), fizycznych elementów spowalniających ruch (szykany, progi zwalniające), priorytetu dla pieszych i rowerzystów bez ingerencji w przyrodę – np. w formie organizacji ruchu typu „2+1”.
Jeśli postulaty nie zostaną spełnione, wnioskują o zmianę kategorii drogi z powiatowej na gminną, co pozwoliłoby obniżyć jej parametry techniczne i ograniczyć ruch.
– Wzywamy władze powiatu piaseczyńskiego do zaprzestania szkodliwych dla ludzi i środowiska działań. Dość już betonu w lesie, dość rozpędzonych samochodów, spychających z drogi pieszych i rowerzystów, dość życia w hałasie mieszkańców i rezydentów Nowinek. Dość sytuacjom zagrażającym życiu mieszkańców i zwierząt! – czytamy w apelu.

Będzie rozbudowa
Jak udało nam się dowiedzieć – Gościniec Warecki ma zostać zmodernizowany i rozbudowany. Starostwo przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi. Prace mają objąć odcinek od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 873 w miejscowości Nowinki (gm. Piaseczno) do skrzyżowania z ul. Krótką w miejscowości Krępa (gm. Prażmów).
– To ważny krok w kierunku poprawy infrastruktury drogowej regionu, ale także okazja do stworzenia przestrzeni przyjaznej zarówno ludziom, jak i przyrodzie – przekazała nam Joanna Krzyżewska z Biura Promocji Powiatu.
Jak będzie wyglądać Gościniec Warecki po modernizacji? Jak podkreśla Starostwo – projekt zakłada nie tylko modernizację nawierzchni jezdni i dostosowanie parametrów drogi do standardów powiatowych, ale również realizację szeregu rozwiązań z myślą o bezpieczeństwie i środowisku.
– Szczególną uwagę zwraca planowany ciąg pieszo-rowerowy, który – zgodnie z założeniami – ma przebiegać w sposób naturalny, meandrujący przez obszary leśne, minimalizując konieczność wycinki drzew. Taka forma ścieżki to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale także wyjątkowa szansa na stworzenie atrakcyjnego szlaku turystycznego. Piesi i rowerzyści zyskają możliwość bezpiecznego i malowniczego przemieszczania się przez teren o dużych walorach przyrodniczych, który sprzyja zarówno aktywnemu wypoczynkowi, jak i codziennej rekreacji. Nie zabraknie także działań proekologicznych – dokumentacja projektowa ma uwzględniać budowę przepustów dla płazów i drobnych zwierząt, a także kompleksowe rozwiązania odwodnienia pasa drogowego. Dzięki temu inwestycja będzie realizowana z poszanowaniem naturalnych procesów przyrodniczych i bioróżnorodności tego obszaru – dodaje Starostwo.

Uwagi pod lupą
Wicestarosta Powiatu Piaseczyńskiego, Marta Sulimowicz, podkreśla, że postulaty mieszkańców zostaną przeanalizowane.
– Głos mieszkańców oraz ich troska o środowisko naturalne są dla nas bardzo ważne. Pragniemy zapewnić, że podczas projektowania i realizacji inwestycji zostaną wzięte pod uwagę zarówno postulaty zgłoszone w petycji, jak i potrzeby lokalnej społeczności, która wyraziła duże zainteresowanie powstaniem ścieżki rowerowej. Projekt będzie realizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska. Dołożymy wszelkich starań, aby inwestycja była jak najmniej ingerująca w lokalny ekosystem, a jednocześnie bezpieczna i funkcjonalna dla użytkowników. Jesteśmy otwarci na dialog i gotowi do współpracy, aby wypracować rozwiązanie jak najlepiej godzące potrzeby ochrony przyrody i mieszkańców – powiedziała Wicestarosta Marta Sulimowicz.
Napisz komentarz
Komentarze