Reklama

41 milionów złotych na termomodernizację oświaty

To może być przełomowy krok w stronę niezależności energetycznej gminy Lesznowola. Podpisano umowę na realizację projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków oświatowych w Gminie Lesznowola”.
41 milionów złotych na termomodernizację oświaty

Źródło: UG Lesznowola

Projekt zakłada kompleksową termomodernizację dziewięciu placówek oświatowych. Prace obejmą siedem szkół podstawowych zlokalizowanych w Zamieniu, Mysiadle, Łazach, Lesznowoli, Mrokowie, Nowej Iwicznej oraz filii w Łazach, a także dwa przedszkola – w Zamieniu (oddział w Zgorzale) i w Wólce Kosowskiej. Dzięki pozyskanym środkom z KPO gmina otrzyma ponad 41,2 miliona złotych bezzwrotnego wsparcia. Około 9 mln zł do projektu dołoży gmina. Jakie prace zaplanowano w modernizacji?

Zakres działań będzie szeroki i obejmie m.in. montaż pomp ciepła, instalację nowoczesnych systemów fotowoltaicznych z magazynami energii, kolektory słoneczne, a także podgrzewacze wody i ładowarki do pojazdów elektrycznych. Zmodernizowana zostanie wentylacja mechaniczna, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, a w budynkach pojawią się energooszczędne źródła światła i czujniki jakości powietrza.

– Przewidywane efekty to oszczędność minimum 45% zużycia energii oraz poprawa komfortu dzieci i nauczycieli w placówkach oświatowych – zapowiedział Michał Szost, Zastępca Wójta Gminy Lesznowola.

Nauka dla mieszkańców

Równolegle do prac modernizacyjnych powstanie także centrum szkoleniowo-doradcze w ramach programu „Zielona Lesznowola”. Będzie ono wspierać mieszkańców, przedsiębiorców i wspólnoty mieszkaniowe w pozyskiwaniu wiedzy o efektywności energetycznej i możliwościach wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Na dedykowanej stronie internetowej każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać indywidualny raport dotyczący potencjału termomodernizacji, szacowanych oszczędności oraz dostępnych form wsparcia z funduszy unijnych.

Władze gminy podkreślają, że to inwestycja w przyszłość – zdrowsze środowisko, mniejsze zużycie energii i niższe koszty utrzymania obiektów to korzyści, które odczują zarówno placówki oświatowe, jak i cała lokalna społeczność.

Czytaj także:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze