Prace przy budowie gazociągu wysokiego ciśnienia wchodzą w kolejny etap. Inwestor kilka dni temu poinformował o rozpoczęciu budowy. Zacznie się od Wilanowa, gdzie prace będą trwały od czerwca aż do wiosny. Potem inwestycja będzie wykonywana etapami w kierunku gminy Konstancin-Jeziorna.
2 lata robót, rok na uruchomienie
Gazociąg będzie przebiegał w gminie Konstancin-Jeziorna przez miejscowości: Okrzeszyn, Bielawa, Obórki, Opacz, Ciszyca, Łęg, Czernidła, Gassy. Prace budowlane mają zakończyć się na wiosnę 2027 r., a gaz ma popłynąć jesienią 2028 r. Całość zostanie połączona z Elektrociepłownią Siekierki w Warszawie.
Ostrożnie z pracami blisko rur
Gazociąg ma mieć długość 16 kilometrów. Będzie umieszczony ponad metr pod ziemią, i płynąć będzie w rurach o średnicy 70 cm pod ciśnieniem wynoszącym 8,4 megapaskala. W odległości do 6 metrów z jednej i drugiej strony gazociągu będzie obowiązywała tzw. strefa kontrolowana, co oznacza że w tym miejscu nie będzie można składować materiałów budowlanych. Nie będzie można sadzić drzew w odległości poniżej 3 metrów od gazociągu (licząc od pni). Prace w strefie będą mogły być przeprowadzone tylko po uzgodnieniu z właścicielem gazociągu. Dobra wiadomość dla rolników, którzy mają pola przy miejscu budowy, bowiem ci prac polowych zgłaszać nie muszą.
Dostaną odszkodowania za zajęte działki
Właściciele ziem, przez które będzie przebiegał gazociąg mogą liczyć na odszkodowania. Gwarantuje to specustawa zapewniająca rekompensatę wszystkim, których nieruchomości znajdują się na jego trasie. Dlatego wykonawca tworzy protokół zarówno przed jak i po zakończeniu robót. Wysokość odszkodowania na zlecenie wojewody wycenia niezależny rzeczoznawca. Właściciele utraconych ziem mogą się podziewać w terminie 14 dni od ostatecznej decyzji wojewody.

Prace saperskie i archeologiczne
Jakie etapy budowy nas czekają? W kwietniu w konstancińskim urzędzie miasta i gminy odbyło się spotkanie informacyjne z mieszkańcami, gdzie inwestor zaprezentował szczegóły budowy gazociągu. O pracach zostaną poinformowani właściciele ziem, przez które będzie przebiegać inwestycja. Potem geodeta wytyczy pas budowy. Po rozpoznaniu stanu nieruchomości potrzebne będą badania archeologiczne i saperskie – dla bezpieczeństwa budowlańców i mieszkańców. Wykonawca usunie drzewa, rośliny i wierzchnią warstwę gleby. Drewno z wycinki trafi do właścicieli działek.
Jakie kolejne kroki?
Po przygotowaniach przyjdzie czas na położenie rur. Następnie nastąpi ich spawanie, i ułożenie w przygotowanych wykopach. Następnie trzeba będzie wykonać naziemne urządzenia potrzebne do obsługi gazociągu. Gdy już urządzenia będą gotowe, będą wykonywane próby i testy. Teren po budowie ma być uporządkowany, a gazociąg oznaczony słupkami. Potem jeszcze trzeba będzie poczekać na pozwolenia, i po ich uzyskaniu będzie można już w pełni uruchomić przesył gazu.
Napisz komentarz
Komentarze