O utworzeniu punktu pisaliśmy już w zeszłym roku. O jej utworzenie zabiegali radni, w tym Tomasz Nowicki, a pomysł był inicjatywą Zastępcy Burmistrza Katarzyny Tusińskiej. To odpowiedź na rosnące potrzeby lokalnej społeczności w zakresie wsparcia psychologicznego i pedagogicznego dla dzieci i młodzieży.
Gmina podała, że inicjatywa utworzenia punktu poradni zrodziła się w czerwcu 2024 roku podczas spotkania władz gminy z Ewą Lubianiec, starostą piaseczyńskim. Podkreślano, że szkoły podstawowe regularnie zgłaszają problem z ograniczonym dostępem do specjalistów, a długie terminy oczekiwania w poradniach poza gminą utrudniają szybkie reagowanie na potrzeby najmłodszych.
Radni, w tym Tomasz Nowicki i Gabriela Dworniak-Niewiarowska, aktywnie wspierali projekt, który został jednogłośnie zatwierdzony przez Radę Miejską Konstancin-Jeziorna. Dzięki temu możliwe było zawarcie porozumienia między gminą a powiatem piaseczyńskim i rozpoczęcie działań organizacyjnych. Zdecydowano, że punkt zostanie otwarty w tym roku w Szkole Podstawowej nr 3.
Przygotowania do otwarcia
Dokumentacja projektowa przebudowy pomieszczeń szkoły została już przygotowana przez firmę Makprojekt Artur Jaworski i złożona do Wydziału Architektury i Urbanistyki Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, gmina ogłosi przetarg na realizację prac remontowych i adaptacyjnych.
– Projekt zakłada przekształcenie części pomieszczeń w starym skrzydle szkoły – sale lekcyjne zostaną zaadaptowane na oddzielne gabinety. Przebudowana zostanie również łazienka, tak aby spełniała potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W pozostałych pomieszczeniach odświeżone zostaną ściany, a we wszystkich nowych gabinetach zostaną zainstalowane instalacje elektryczne oraz sieć komputerowa – przekazał konstanciński urząd.
Gmina zarezerwowała na ten cel 400 tys. zł. Jeśli prace nie będą miały nieprzewidzianych opóźnień, poradnia ruszy we wrześniu.
Plany na przyszłość
O planach działaniach na rzecz zdrowia dzieci i młodzieży opowiedział nam radny Tomasz Nowicki.
– Poradnia to dopiero początek naszych działań na rzecz poprawy dostępności do specjalistycznej opieki dla dzieci i młodzieży w naszej gminie. Wraz z dyrektor Iwoną Jakubczyk z Przychodni SPZZOZ intensywnie pracujemy nad uruchomieniem przy ul. Pocztowej 6 nowej placówki zdrowia psychicznego – tzw. zespołu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Już od stycznia pozostajemy w kontakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na ogłoszenie konkursu, który ostatecznie został uruchomiony wiosną. W kwietniu złożyliśmy wniosek, a wyniki poznamy pod koniec sierpnia. Jeśli decyzja będzie pozytywna, ośrodek przy Pocztowej rozpocznie działalność już 1 października. To ważny krok w stronę realnej pomocy – widzimy narastający problem zdrowia psychicznego i chcemy aktywnie na niego odpowiadać – powiedział nam radny.
Napisz komentarz
Komentarze