Kamień węgielny pod Miasto Polskich Olimpijczyków już wmurowany

W czwartek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszego etapu Miasta Polskich Olimpijczyków. W wydarzeniu w Mysiadle uczestniczyły medalistki Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – Julia Szeremeta i Daria Pikulik, które symbolicznie rozpoczęły realizację inwestycji.
Kamień węgielny pod Miasto Polskich Olimpijczyków już wmurowany
W wydarzeniu, poza sportowcami, brali udział również inwestorzy, miejscowi włodarze oraz architekci.

Autor: Dawid Grzelczak

Miasto Polskich Olimpijczyków to projekt obejmujący budowę osiedla mieszkaniowego w Mysiadle, w gminie Lesznowola.

Założenia inwestycji i jej pierwszy etap

Pierwszy etap inwestycji, określany jako dzielnica „Paryż”, przewiduje powstanie sześciopiętrowego budynku z 285 mieszkaniami o powierzchni od 25 do 135 m². W przestrzeni wspólnej zaplanowano m.in. fragment tzw. „mili olimpijskiej” – edukacyjno-rekreacyjnej ścieżki inspirowanej sukcesami polskich sportowców, ściankę wspinaczkową oraz tzw. zielony kanion, czyli strefę rekreacyjną z roślinnością, nawiązującą do paryskich bulwarów. Partnerem biznesowym przedsięwzięcia jest Robert Lewandowski.

Idea Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich została po raz pierwszy zaprezentowana 7 października 2024 roku, z udziałem Roberta Lewandowskiego oraz innych sportowców, m.in. Otylii Jędrzejczak czy Tomasza Majewskiego. Uroczystość była okazją do wręczenia symbolicznych kluczy czterem medalistkom olimpijskim z Paryża – Aleksandrze Mirosław, Darii Pikulik, Julii Szeremecie i Klaudii Zwolińskiej. To pierwszy przypadek w historii, gdy medalistki igrzysk otrzymują nagrody rzeczowe w postaci mieszkań w nowo powstającym osiedlu.

Kontekst lokalny i dalsze plany

Inwestycja realizowana jest na terenie dawnego gospodarstwa ogrodniczego w Mysiadle. Cały projekt ma obejmować kilka etapów, a kolejne dzielnice będą nosić nazwy miast-gospodarzy igrzysk olimpijskich. Deweloper deklaruje, że osiedle będzie łączyć funkcje mieszkaniowe z infrastrukturą sportową i edukacyjną, m.in. boiskami, kortami, placówkami oświatowymi oraz terenami zielonymi. Działki pod inwestycję w części należą do firmy Profbud, a w części do gminy Lesznowola, co wymaga współpracy i uzgodnień dotyczących dalszej realizacji projektu.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego stanowiła formalny początek budowy, która – według zapowiedzi – ma zakończyć się w 2026 roku. Projekt budzi zainteresowanie ze względu na udział znanych sportowców oraz planowane połączenie funkcji mieszkaniowych z elementami promującymi aktywność fizyczną i integrację społeczną.

Sportowcy, przy użyciu specjalnych i uroczystych kielni, własnoręcznie wmurowali kamień węgielny. Fot. Dawid Grzelczak

Czytaj też:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze