Na początku kwietnia radny Michał Rosa przygotował wniosek do Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno w sprawie wszczęcia postępowania o ustanowienie nowego pomnika przyrody. Pismo dotyczyło topoli, która znajduje się u zbiegu ulic Kordiana i Gwalberta w Piasecznie.
– Walory wskazanego drzewa, jego okazałość oraz wyróżniające się na tle okolicznych drzew cechy przemawiają za tym, aby objąć opisaną topolę szczególną ochroną – przekazał radny.
By drzewo zostało uznane za pomnik przyrody muszą zostać spełnione odpowiednie warunku. Wśród nich znajdują się m.in. szczególne cechy biologiczne, np. bardzo duży wiek, rozmiary (wysokość, obwód pnia), unikalną formę czy rzadkość gatunkową. Musi być też w dobrym stanie zdrowotnym – bez chorób czy szkodników. Mierzy się także obwód pnia danego drzewa, a liczba centymetrów jest ważna w przypadku uznania za pomnik.
– W dniu 25 kwietnia 2025 roku dokonano oględzin przedmiotowego drzewa, sporządzono protokół i dokumentację fotograficzną. W najbliższych dniach zostanie przygotowany projekt uchwały w przedmiotowej sprawie i przedłożony do zaopiniowania Regionalnemu Dyrektorowi Środowiska w Warszawie – odpowiedział burmistrz Daniel Putkiewicz na wniosek radnego Michała Rosy.
Jeśli projekt nie będzie miał uwag, uchwała będzie mogła być dalej procedowana przez samorząd.
Co daje status pomnika przyrody?
Status pomnika przyrody daje drzewu (lub grupie drzew) szczególną ochronę prawną. Oznacza to kilka konkretnych rzeczy:
1. Zakaz niszczenia i uszkadzania
- Nie wolno drzewa ścinać, uszkadzać ani w żaden sposób pogarszać jego stanu (np. betonować wokół korzeni, przycinać bez zgody).
- Nie wolno prowadzić przy nim prac budowlanych bez konsultacji z urzędem.
2. Ochrona otoczenia
- Wokół pomnika często wyznacza się tzw. strefę ochronną (np. kilka metrów wokół pnia), gdzie obowiązują dodatkowe ograniczenia.
3. Konieczność uzgadniania prac
- Jeśli trzeba coś zrobić (np. cięcia pielęgnacyjne, zabezpieczenia), musi być to uzgodnione z urzędem gminy lub miasta i wykonywane pod nadzorem specjalistów.
4. Podniesienie rangi krajobrazu
- Pomniki przyrody często są oznaczane specjalnymi tabliczkami i wpisywane do rejestrów — stają się lokalną atrakcją turystyczną lub edukacyjną.
Napisz komentarz
Komentarze