Ruszają zmiany w komunikacji lokalnej

0
136

Modyfikacja rozkładu jazdy linii P1 oraz wprowadzenie nowej linii P3 zacznie obowiązywać od 11 stycznia.

O planowanych przez samorząd zmianach pisaliśmy przed miesiącem ( https://www.przegladpiaseczynski.pl/aktualnosci/autobus-na-dworzec-i-do-centrum/). Władze gminy zdecydowały się wydłużyć czas przygotowań do zmiany w organizacji lokalnego transportu i nowe rozkłady jazdy oraz nowe oznaczenia dla linii autobusowych „P” zaczną obowiązywać od soboty 11 stycznia.

– Takie samo oznaczenie linii P-1 dla kursów jadących zarówno w kierunku ul. Jarząbka jak i
w kierunku ul. Wojska Polskiego było dla pasażerów niezrozumiałe. W związku z tym wprowadzamy różne oznaczenia dla autobusów jadących w innych kierunkach. I tak autobus na trasie PKP – Jarząbka – Okulickiego – Puławska – PKP będzie miał oznaczenie P1 – informuje wiceburmistrz Robert Widz.

Autobus jadący trasą w odwrotnym kierunku będzie miał oznaczenie P3. Zmieniona zostaje też jego trasa.

– Aby uniknąć przestojów w godzinach szczytu na ul. Sienkiewicza i Wojska Polskiego, autobus nie będzie wyjeżdżał na ul. Sienkiewicza, tylko pojedzie ul. Dworcową
w kierunku Nadarzyńskiej, dalej ul. Nadarzyńską do ul. Sierakowskiego, ul. Warszawską,
i dalej ulicami Puławską, Kusocińskiego, Wojska Polskiego, Okulickiego, Jarząbka, Żytnią, Nadarzyńską i Dworcową wróci do PKP Piaseczno. Pasażerowie uzyskają dostęp do centrum Piaseczna (przystanek Urząd Miasta 02), przesiadka do autobusów 709 będzie możliwa na przystanku Kusocińskiego 02 i ewentualnie w obszarze ul. Puławskiej – wyjaśnia Widz. – Z jednej strony wydłużamy nieco przejazd w stosunku do obecnej trasy, jednak omijamy ul. Sienkiewicza i Wojska Polskiego i zyskujemy połączenie ze wschodnią częścią centrum miasta.

Nowy rozkład jazdy autobusów ma być lepiej dopasowany do wprowadzonych w połowie grudnia zmian w rozkładzie jazdy Kolei Mazowieckich. Jak zapewniają urzędnicy wzięty został pod uwagę dłuższy czasy przejazdów autobusów w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym.

– Oznacza to mniejszą częstotliwość kursowania autobusów, ale pozwoli na utrzymanie punktualności – mówi Robert Widz. – Na przystankach autobusowych pojawią się informacje o odjazdach autobusów i dodatkowo o godzinach przyjazdu na PKP Piaseczno. Ponieważ do centrum Piaseczna oraz do PKP można dojechać zarówno linią P-1 i P-3, informacja na przystanku uwzględniać będzie odjazdy z przystanku po drugiej stronie ulicy.

Urząd Gminy informuje również o planowanych w najbliższym czasie zmianach tras dla linii L13 i L24. Po zakończeniu budowy rond w Jazgarzewie i Gołkowie autobusy linii L13 powrócą na swoją starą trasę ulicami Główną w Jazgarzewie i dalej ul. Pułku IV Ułanów i ul. Pod Bateriami do Piaseczna. Linia L24 w kierunku PKP Piaseczno pojedzie z ul. Chyliczkowskiej w ul. Puławską i dalej ul. Kościuszki ,ul. Gerbera, ul. Sienkiewicza i ul. Dworcową do dworca PKP. Z dworca PKP L24 pojedzie ulicami Sienkiewicza, Kościuszki, Kilińskiego, Sierakowskiego i dalej ul. Chyliczkowską zgodnie z obecną trasą.