Nie odwołali przewodniczącego

0
694

Jan Rokita pozostanie przewodniczącym Rady Miejskiej Góry Kalwarii. Pytanie, na jak długo.

W ostatnich dniach grupa 11 radnych w gminie Góra Kalwaria (wszyscy członkowie klubu „Bezpartyjni Naszej Gminy” i 4 członków „Razem dla Góry”) postanowiła złożyć wniosek o odwołanie Jana Rokity z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry Kalwarii. Swoją decyzję uzasadnili między innymi „nadużywaniem swoich kompetencji” przez Jana Rokitę w trakcie prowadzenia sesji Rady oraz stylem pracy, który ma negatywnie wpływać na jej wizerunek. Przewodniczący nie zgodził się z zarzutami.

W poniedziałek 7 września odbyła się XXXIV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Góry Kalwarii. Obrady przeprowadzone w trybie zdalnym trwały… mniej niż 20 minut. Jedynym punktem obrad był projekt uchwały w sprawie odwołania przewodniczącego. Po otwarciu sesji Jan Rokita rozpoczął czytanie swojego oświadczenia, w którym wyjaśnił, że głosowanie nad odwołaniem przewodniczącego musi być w trybie tajnym, co obecnie jest niemożliwe.

– Ponadto należy podkreślić, iż na chwilę obecną nie istnieje żadna ustawa oraz rozporządzenie, w którym zapisy dopuszczałyby głosowanie tajne podczas sesji w trybie zdalnym oraz, co najważniejsze, zawierałyby jasne wytyczne co do przeprowadzenia takiego głosowania. Również żaden z wykorzystywanych podczas obrad rad miejskich systemów, w tym także E-sesja, nie ma certyfikatu Państwowej Komisji Wyborczej – podkreślił Jan Rokita.

Przewodniczący poinformował, że projekt uchwały zostanie zrealizowany niezwłocznie po odwołaniu stanu epidemii i zamknął posiedzenie, żegnając się z radnymi, którzy chcieli kontynuować spotkanie.

– Ponieważ wnioskodawca nie przewidział dyskusji, w niniejszym momencie zamykam XXXIV Sesję Nadzwyczajną Rady Miejskiej Góry Kalwarii oraz informuję państwa, że nie wydaję zgody na dalsze prowadzenie obrad. Życzę państwu bardzo serdecznie miłego dnia, do widzenia – zakończył przewodniczący, nie dopuszczając do głosu zebranych.

To już kolejna próba odwołania Rokity ze stanowiska. W zeszłym roku wniosek o zmianę przewodniczącego złożyli radni klubu Bezpartyjni Naszej Gminy, o czym pisaliśmy jesienią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię