Konkurs na basen rozstrzygnięty

0
2447

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowego basenu oraz koncepcję zagospodarowania całego terenu tzw. „porzeczek” przy ul. Chyliczkowskiej.

22 maja 2020 roku odbyło się ogłoszenie wyników konkursu studialno-realizacyjnego na opracowanie koncepcji architektonicznej basenu krytego w Piasecznie. Konkurs został przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). W skład sądu konkursowego weszło 7 osób. Przewodniczącą została Ewa Kuryłowicz – architekt i sędzia konkursowy warszawskiego oddziału Stowarzyszenia.

Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji architektoniczno–urbanistycznej basenu krytego wraz z zagospodarowaniem terenu ograniczonego ul. Chyliczkowską, Perełką, Jeziorką i ul. Mazurską. Architekci mieli przedstawić koncepcję zagospodarowania całej liczącej 9ha działki oraz konkretne pomysły na realizację budowy samego basenu wraz z najbliższym otoczeniem. Ta część obejmuje obszar o powierzchni ok. 2,2 ha.

Pod uwagę brane były nie tylko walory architektoniczne, ale również funkcjonalno-użytkowe. Jednym z istotnych wymogów było również zastosowanie przez projektantów rozwiązań ekologicznych.

Do udziału w ogłoszonym w grudniu 2019 konkursie dopuszczono 68 uczestników. Ostatecznie w terminie wpłynęły 22 prace konkursowe. Na zwycięzcę, którym został Maciej Popławski Pracownia Wrocław, czeka zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na ostateczny projekt i nadzór autorski nad realizacją. oraz 35 tys. zł nagrody. Architekci, których prace zajęły drugie i trzecie miejsce otrzymają odpowiednio nagrody w wysokości 25 i 20 tys. złotych. Przyznano również dwa wyróżnienia po 10 tys. złotych oraz jedno wyróżnienie honorowe. 

-Praca zwycięska, najlepiej z projektów nadesłanych na konkurs określa organizację przestrzenną terenu i symbolikę obiektu, proponując rozwiązanie odpowiednie dla genius loci lokalizacji, architekturę powściągliwą, odpowiednią dla współczesnego, a jednocześnie ponadczasowego, pojęcia rekreacji i sportu- czytamy w uzasadnieniu decyzji Sądu Konkursowego.

Ze wszystkimi pracami konkursowymi wraz z opiniami do prac nagrodzonych i wyróżnionych, zaleceń do pracy konkursowej, która uzyskała I nagrodę, będzie można zapoznać się na stronie: konkurs-piaseczno-basen.sarp.warszawa.pl

– Wierzę, że nowa inwestycja będzie kolejną po obiekcie CEM wizytówką Piaseczna, nową jakością zarówno w sensie architektonicznym jak i użytkowym. To właśnie walory funkcjonalne wybranej koncepcji zadecydowały o jej zwycięstwie. Myślę, że po dopracowaniu szczegółów na etapie projektu budowlanego przystąpimy do budowy nowoczesnego basenu wraz z atrakcyjnym zapleczem, obiektu sportowego na jaki czekają wszyscy mieszkańcy – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.

– Jestem przekonany, że Piaseczno będzie dumne z nowej inwestycji i stanie się ona symbolem naszej wrażliwości na architekturę, poszanowania przyrody, a także odwagi w podejmowaniu decyzji, mających wpływ na rozwój naszej gminy – powiedział II zastępca burmistrza Robert Widz. – Czeka nas teraz równie odpowiedzialna praca: będziemy negocjować umowę z projektantami zwycięskiej pracy, na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych. Patrząc optymistycznie, na początku 2022 roku powinniśmy rozpocząć budowę, a za kolejne 2 lata pójdziemy na nowy basen – dodał wiceburmistrz.

Poniżej prezentujemy zwycięski projekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię