Konkurs na basen rozstrzygnięty

1548

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowego basenu oraz koncepcję zagospodarowania całego terenu tzw. „porzeczek” przy ul. Chyliczkowskiej.

22 maja 2020 roku odbyło się ogłoszenie wyników konkursu studialno-realizacyjnego na opracowanie koncepcji architektonicznej basenu krytego w Piasecznie. Konkurs został przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). W skład sądu konkursowego weszło 7 osób. Przewodniczącą została Ewa Kuryłowicz – architekt i sędzia konkursowy warszawskiego oddziału Stowarzyszenia.

Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji architektoniczno–urbanistycznej basenu krytego wraz z zagospodarowaniem terenu ograniczonego ul. Chyliczkowską, Perełką, Jeziorką i ul. Mazurską. Architekci mieli przedstawić koncepcję zagospodarowania całej liczącej 9ha działki oraz konkretne pomysły na realizację budowy samego basenu wraz z najbliższym otoczeniem. Ta część obejmuje obszar o powierzchni ok. 2,2 ha.

Pod uwagę brane były nie tylko walory architektoniczne, ale również funkcjonalno-użytkowe. Jednym z istotnych wymogów było również zastosowanie przez projektantów rozwiązań ekologicznych.

Do udziału w ogłoszonym w grudniu 2019 konkursie dopuszczono 68 uczestników. Ostatecznie w terminie wpłynęły 22 prace konkursowe. Na zwycięzcę, którym został Maciej Popławski Pracownia Wrocław, czeka zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na ostateczny projekt i nadzór autorski nad realizacją. oraz 35 tys. zł nagrody. Architekci, których prace zajęły drugie i trzecie miejsce otrzymają odpowiednio nagrody w wysokości 25 i 20 tys. złotych. Przyznano również dwa wyróżnienia po 10 tys. złotych oraz jedno wyróżnienie honorowe. 

-Praca zwycięska, najlepiej z projektów nadesłanych na konkurs określa organizację przestrzenną terenu i symbolikę obiektu, proponując rozwiązanie odpowiednie dla genius loci lokalizacji, architekturę powściągliwą, odpowiednią dla współczesnego, a jednocześnie ponadczasowego, pojęcia rekreacji i sportu- czytamy w uzasadnieniu decyzji Sądu Konkursowego.

Ze wszystkimi pracami konkursowymi wraz z opiniami do prac nagrodzonych i wyróżnionych, zaleceń do pracy konkursowej, która uzyskała I nagrodę, będzie można zapoznać się na stronie: konkurs-piaseczno-basen.sarp.warszawa.pl

– Wierzę, że nowa inwestycja będzie kolejną po obiekcie CEM wizytówką Piaseczna, nową jakością zarówno w sensie architektonicznym jak i użytkowym. To właśnie walory funkcjonalne wybranej koncepcji zadecydowały o jej zwycięstwie. Myślę, że po dopracowaniu szczegółów na etapie projektu budowlanego przystąpimy do budowy nowoczesnego basenu wraz z atrakcyjnym zapleczem, obiektu sportowego na jaki czekają wszyscy mieszkańcy – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.

– Jestem przekonany, że Piaseczno będzie dumne z nowej inwestycji i stanie się ona symbolem naszej wrażliwości na architekturę, poszanowania przyrody, a także odwagi w podejmowaniu decyzji, mających wpływ na rozwój naszej gminy – powiedział II zastępca burmistrza Robert Widz. – Czeka nas teraz równie odpowiedzialna praca: będziemy negocjować umowę z projektantami zwycięskiej pracy, na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych. Patrząc optymistycznie, na początku 2022 roku powinniśmy rozpocząć budowę, a za kolejne 2 lata pójdziemy na nowy basen – dodał wiceburmistrz.

Poniżej prezentujemy zwycięski projekt.