Dziś rada gminy ma głosować nad opinią w sprawie prac nad ustawą podwyższającą kwotę wolną od podatku.
Inicjatywę tę podjęły dwa koalicyjne kluby – Platformy Obywatelskiej oraz Naszego Sportu i Kultury. Ich stanowisko zostało odczytane podczas sesji budżetowej w dniu 30 grudnia 2015 roku. A w czasie dzisiejszych obrad radni mają zdecydować o przekazaniu jego treści jako stanowiska piaseczyńskiego samorządu w sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku, a tym samym zmniejszenia dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST).
„Rada Miejska w Piasecznie mając na względzie skuteczne realizowanie zadań własnych przez Gminę Piaseczno, wyraża zaniepokojenie wobec braku wskazania mechanizmów łagodzących negatywny wpływ ustawy na dochody budżetów Jednostek Samorządu Terytorialnego” czytamy w uchwale. Radni popierają bowiem same działania zmierzające do pozostawienia w kieszeni obywateli większej kwoty (mowa o ponad 8 tys. złotych, podczas gdy obecnie jest to niewiele ponad 3 tys. zł.). Wyraża jednak swoje zaniepokojenie skutkami tej decyzji dla samorządów terytorialnych, dla których udział w podatku PIT jest jednym z głównych źródeł dochodów. W przypadku gminy Piaseczno dochody z PIT w roku 2015 wynosiły 142,5 mln złotych i stanowiły 43% budżetu. „Bardzo ostrożnie szacowane skutki wprowadzenia ustawy to strata od 6 do 8 mln zł.” – wyliczają w piśmie radni.
W przypadku budżetu państwa pieniądze wrócą do niego w postaci dochodu z podatku VAT (od towarów i usług). Zakłada się bowiem, że większa pula pieniędzy pozostawionych obywatelom spowoduje zwiększoną konsumpcję. Samorządy jednak nie są udziałowcem VAT. Radni zwracają więc uwagę, że ustawa nie przewiduje żadnej formy rekompensowania samorządom niższych dochodów. Jednocześnie Jednostki Samorządu Terytorialnego są obciążane kolejnymi zadaniami, za którymi nie idą wystarczające środki. Przykładem jest oświata, do której gmina Piaseczno dokłada drugie tyle, ile wynosi subwencja.
„Oczekujemy, że przed uchwaleniem tak głęboko dotykającej samorządowych finansów zmiany, nastąpi rzetelne oszacowanie jej skutków dla gmin, powiatów i województw i zostaną wprowadzone stosowne zmiany w zasilaniu budżetów JST, np. wzrost udziału samorządów we wpływach z PIT. Możliwe są także inne formy rekompensaty, jak np. zmniejszenie części obciążeń finansów JST czy ograniczenie zakresu ich zadań” – apelują w dokumencie radni.
Pod stanowiskiem koalicyjnych klubów podpisało się 16 radnych, więc najprawdopodobniej zostanie ono dziś przyjęte większością głosów, zobowiązując burmistrza do przekazania go odpowiednim władzom.
Napisz komentarz
Komentarze