Reklama

Prawem chronione

Prawem chronione

Uchwałą Rady Miasta Piaseczna z dnia 18 listopada 2015 roku ustanowiono pomnikami przyrody dąb szypułkowy stojący przy ulicy Redutowej 16, dąb szypułkowy stojący przy ulicy Czeremchowej 18 i lipy drobnolistne z ul. Skrzetuskiego 32. Te drzewa dostaną zielone tabliczki z godłem państwa i napisem „Pomnik Przyrody Prawem Chroniony”. To piękna inicjatywa.

W Europie Anglicy i Duńczycy uważani są za narody wyjątkowo dbające o stare drzewa. Bronisław Gałczyński, nasz piaseczyński pomolog z początku XX w., pisze w książce „Drzewa liściaste”: „W Anglii są jeszcze dęby większe i grubsze od naszego sławnego Baublisa. Tak zwany „Wielki Dąb” (The Great oak) w Newland (Gloucestershire) – ma podobno 430 cm średnicy na wysokości 1,5 metra nad ziemią. Historia sławnych dębów w Anglii jest niemal równie szczegółowa i dokładna, jak historia sławnych ludzi. W Clipton Park (Nottinghamshire) jest dąb, zwany Dębem Parlamentu. Nazwa ta pochodzi stąd, że w jego cieniu odbywały się podobno narady parlamentu, zwołanego przez Edwarda I (1272-1307)”. Ponad 1 000 letni dąb Baublis, nasz największy i najstarszy dąb w historii, ścięto w 1812 roku, bojąc się, że spłonie. Był całkowicie spróchniały. Z jego drewna zrobiono kapliczkę, w której istniało muzeum. O nim pisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”.

W lasach polskich rosną dwa rodzaje dębów: dąb szypułkowy (Quercus robur L.), który ma liście na krótkich ogonkach, a żołędzie na długich szypułkach. Żołędzie tego dębu są podłużnie zielonawo prążkowane. Oraz dąb bezszypułkowy (Quercus sessilis Ehrh.), który ma liście na długich ogonkach, a żołędzie na krótkich szypułkach. Żołędzie tego dębu są bez zielonych prążków. Ciekawe są też dęby czerwone, taki okaz rośnie na posesji przy ulicy Rejtana w Piasecznie i ma około 250 lat, jest niestety w stadium umierania, podcięto mu gałęzie, czego dęby nie znoszą. Dąb ten jest Pomnikiem Przyrody co wymusza pewne postępowania wobec niego i okolicy, w której się znajduje. Trzeba o tym pamiętać, tabliczka z godłem państwa zobowiązuje. Oby nasze nowe pomniki przyrody dożyły 1 000 lat i więcej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama