Portal RynekPierwotny.pl z danych GUS utworzył ranking 222 polskich miast, który miał odpowiedzieć na pytanie, w którym z tych miast mieszka się najlepiej. I odpowiedział – w Piasecznie!
Główny Urząd Statystyczny pod koniec października 2015 roku opublikował dane, dzięki którym można dowiedzieć się na przykład, jaka jest liczba lokali i jaki metraż dostępny jest w miastach powyżej 20 000 mieszkańców. Dane pochodzą z końca 2014 roku.
Portal RynekPierwotny.pl utworzył ranking najlepszego miasta do mieszkania, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
- liczba mieszkań (tzn. lokali mieszkalnych i domów) przypadających na 1 000 osób
- średnia liczba osób w przeliczeniu na jedną izbę
- średnia powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę.
Okazało się, że najlepiej mieszka się w Piasecznie. Bardzo dobrze, ale gorzej niż u nas, mieszka się w Warszawie, Sopocie, Józefowie (pod Warszawą), Świnoujściu, Zakopanym etc.
Z portalu można się również dowiedzieć: „Piaseczno to jedno z miejsc, do których chętnie przeprowadzają się bardziej zamożni warszawiacy. Dlatego liczba mieszkańców Piaseczna zwiększa się o ponad 900 osób rocznie (wynik z lat 2010-2014)”.
Biorąc pod uwagę przyjęte kryteria, trudno się dziwić. Wszak w mieście w ostatnich dwóch dekadach powstało naprawdę bardzo dużo mieszkań. W dodatku w jego granicach jest Zalesie Dolne, Gołków, okolice ulicy Orężnej (tam gdzie nowa filia SP nr 5). W tych dzielnicach stoją przecież wyłącznie domy, w których najmarniej 100 m2 przypada na jedną rodzinę.
Stwierdzenie, że mieszka się tutaj najlepiej w kraju, analizując wyniki tego rankingu, jest więc sporo na wyrost. Jedno z jego kryteriów, czyli duża liczba mieszkań, to przecież tak naprawdę wada. Powstało ich bardzo dużo, ale nie powstały drogi, nie powstały szkoły, nie zwiększyła się liczba miejsc w żłobkach. Wydostanie się rano do Warszawy to koszmar. Puławska zakorkowana, pociągi są pełne do tego stopnia, że na następnej stacji za Piasecznem ciężko czasem do nich wejść. Do śródmieścia jedzie się niby tylko 40 minut, ale w takich warunkach to bardzo długo. Oczywiście, tory zostaną wyremontowane, a Puławska odciążona Puławską BIS. Ranking dotyczy jednak czasu teraźniejszego. Mieszka się więc w Piasecznie dobrze czy źle?
Na Forum Dyskusyjnym Miasta Piaseczna zdania są podzielone. Jedni uważają, że poza tanimi mieszkaniami (w porównaniu do cen warszawskich) nie ma tu czego szukać. Inni wypominają wyjątkowo zaniedbany park, brak możliwości zaparkowania na osiedlach i brak ścieżek rowerowych. Niektórym mieszka się za to bardzo dobrze, bo przecież Piaseczno zmienia się na plus. Nowy rynek, dużo kulturalnych wydarzeń, dobre restauracje, place zabaw, budowa chodników. Blisko dużo zielonych terenów: Lasy Chojnowskie, zrewitalizowane Górki Szymona, blisko Konstancin, Powsin. Niedaleko plaża nad Wisłą, piękna Jeziorka idealna na spływy kajakowe. Przepełnione szkoły i brak miejsca w żłobkach jednak psują ten obraz. Cieszą miejsca w przedszkolach. Pięknie wyremontowany zabytkowy dworzec cieszy, martwi jednak (zwłaszcza że zrobiło się zimno) fakt, że wciąż jest zamknięty.
Tylko czy Piaseczno pod kątem swoich wad jest wyjątkowe? Wiele miast boryka się z podobnymi problemami. Dobrze jednak, że miasto się zmienia, pięknieje, modernizuje się. Do tego przyszłość zapowiada się lepiej. Otwarty dworzec, SKM-ki pędzące do Warszawy, odciążona Puławska, zrewitalizowany park... Powstają jednak nowe mieszkania, a nie powstają drogi. Czy więc wygramy w innych rankingach mierzących jakość naszego życia?
Napisz komentarz
Komentarze