Wojewoda mazowiecki, w ramach dekomunizacji, zmienił kilka nazw ulic w powiecie. Nie wszystkie propozycje radnych uznał za słuszne.
Wedle przepisów Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września br. W przypadku niedopełnienia tej powinności, wojewoda na mocy ustawy, po uzyskaniu opinii z IPN, wydał zarządzenie zastępcze nadające nazwę zgodną z prawem – informuje Urząd Wojewódzki.
W Górze Kalwarii zmieniono ulicę 16 stycznia na Rotmistrza Witolda Pileckiego, w Konstancinie-Jeziornie ulicę Mariana Jaworskiego na Anny Walentynowicz, a w Piasecznie ulicę Leona Kruczkowskiego na Danuty Siedzikówny „Inki”, z kolei 17 Stycznia na Księcia Janusza Starszego.
– Zmiany nazw ulic dokonał zarządzeniem wojewoda mazowiecki, wcześniej dał gminie tydzień czasu na przedstawienie trzech propozycji z nowymi nazwami – poinformowała nas Anna Grzejszczyk z Biura Promocji w Gminie Piaseczno. – Komisja prawa przedstawiła wojewodzie swoje propozycje: Wisławy Szymborskiej, Edwarda Stachury lub Janusza Szpotańskiego dla ul. Kruczkowskiego oraz Księcia Janusza I Starego, Kalwaryjską albo Aleję Wjazdową dla ul. 17 Stycznia.
Napisz komentarz
Komentarze